Jak stworzyć piękny żywopłot? Rośliny na żywopłot

z czego najlepiej zrobić żywopłot

Każdy, kto posiada dom, wie jak ważnym elementem domu jest ogród. Pełni on nie tylko funkcję relaksacyjną. Na działce możemy także sadzić owoce czy warzywa, które następnie zamieniamy w pyszne dania, ale także korzystać z basenu czy grilla ze znajomymi. Jeśli nasz dom znajduje się na osiedlu domków jednorodzinnych, zapewne dobrze wiemy, że każdy okoliczny sąsiad może bezproblemowo zerkać na to co aktualnie robimy.

Dobrym sposobem, aby się nieco odgrodzić i dodać sobie prywatności jest żywopłot. Krzewy wcale nie muszą oszpecać naszej działki, a wręcz przeciwnie. Same w sobie może być piękną dekoracją. Jak o nie zadbać i z czego najlepiej zrobić żywopłot? W tym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Rośliny na żywopłot szybko rosnące. Krzewy szybko rosnące na żywopłoty.

Żywopłot wcale nie musi zawierać w sobie wyłącznie iglastych roślin czy krzewów, świetnie sprawdzą się do tego także rośliny liściaste. Na co powinniśmy się zdecydować? Liściaste rośliny nadają się zazwyczaj wyłączni do osłony sezonowej, natomiast iglaki do całorocznej. Co zastosować na żywopłot szybko rosnący? Jakie rośliny będą dla nas odpowiednie i czy jesteśmy w stanie uzyskać wiecznie zielone krzewy na żywopłocie?

Rośliny iglaste na żywopłot szybko rosnące:

 • Cis pospolity jest rośliną iglastą, która w bardzo piękny i prosty sposób odgrodzi nas od ciekawskich sąsiadów. Cis nie jest jednak rośliną szybkorosnącą i na piękne efekty musimy często poczekać przez dłuższy czas. Wymaga on odpowiednich i dobrych warunków glebowych, jednak cień czy brak słońca absolutnie mu nie przeszkadza.
 • Świerk pospolity również świetnie sprawdza się na formowany żywopłot. Należy go odpowiednio przycinać, jednak gdy będziemy to sumiennie robić stworzy nam zwarty i gęsty żywopłot. Choć na co dzień raczej rzadko spotykamy świerki w formie żywopłotu, nie oznacza to, że nie są one piękne. Wymagają jednak dużo słońca oraz czystego powietrza.
 • Żywotnik zachodni, czyli Thuja to zdecydowanie najpopularniejszy z iglaków jeśli chodzi o żywopłoty. W sklepach na pewno znajdziemy jego dwie najpopularniejsze odmiany Smaragd, który rośnie szybko, ale wymaga systematycznego podcinania oraz Brabant, który rośnie nieco wolniej, jednak sprawa wrażenie bardzo eleganckiego krzewu.
 • Jałowiec to typowy iglak szybkorosnący, który stosowany jest przy żywopłotach. Wymaga jednak lekkiej, piaszczystej i nieurodzajnej gleby oraz słonecznego stanowiska. Osiąga on do 3 metrów wysokości i 1 metra szerokości oraz posiada ostre i kłujące igły, zatem może pełnić także funkcję obronną. 
Zerknij na:  Z czego zbudować schody ogrodowe?
rośliny na żywopłot szybko rosnące
Fot. Jakie szybko rosnące rośliny wybrać na żywopłot ?

Krzewy liściaste na żywopłot szybko rosnące:

 • Ligustr pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin liściastych, która stosowana jest na żywopłoty. Bardzo prosta w „obsłudze”. Jest odporna na niską temperaturę, świetnie znosi cięcie i nie ma wysokich wymagań jeśli chodzi o uprawę, jednak aby dobrze wyglądała i była gęsta musimy ją odpowiednio i w pierwszych latach dość radykalnie przycinać.
 • Grab pospolity to kolejna liściasta roślina, która nie ma wygórowanych wymagań uprawowych. Grab jest odporny na mróz i doskonale znosi cięcie. Tak jak w przypadku ligustra pospolitego, w początkowej fazie jego życia wymagane jest dość drastyczne cięcie. Grab sam wytwarza odrosty korzeniowe, co oznacza, że w szybki sposób zagęszcza swoje krzewy od dołu.
 • Berberys Tunberga wygląda wprost przepięknie na żywopłotach. Nadaje się na żywopłoty zarówno formowane, jak i nieformowane. Świetnie znosi cięcie, nie ma wysokich wymagań. W sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych i nietuzinkowych odmian o różnych kolorach liści. 
 • Ognik szkarłatny staje się coraz popularniejszy na naszych działkach i ogródkach. Ognika nie powinniśmy przycinać. Dlaczego? Jest on na tyle piękny i nietuzinkowy, że najlepiej wygląda gdy rośnie wolno. Jesienią obdaruje nas jaskrawo ubarwionymi owocami, które wspaniale ozdobią nasz żywopłot.
 • Buk pospolity świetnie nadaje się na żywopłoty. Jego liście są gładkie i w zależności od odmiany mogą być zielone lub bordowe, co zdecydowanie nadałoby ciekawego i nietuzinkowego wyglądu naszej działce. Podobnie jak grab czy ligustr jest prostą rośliną, która nie ma wysokich wymagań uprawowych. W naturze wyrasta na solidne drzewo, zatem, aby utrzymać odpowiedni wygląd, powinniśmy go przycinać.
Zerknij na:  Dlaczego zbiorniki na deszczówkę są tak popularne?

Rośliny na żywopłoty zimozielone szybko rosnące:

 • Bukszpan wiecznie zielony to jeden z najpopularniejszych zimozielonych krzewów. Osiąga wysokość 3-4 metrów. Dobrze znosi obcinanie, mrozy, susze oraz wszelakie miejskie zanieczyszczenia. Nie ma specjalistycznych wymagań uprawowych. 
 • Mahonia posiada liczne, wyprostowane pędy. Osiąga wysokość około 1 metra wysokości, zatem sprawdzi się jako średniej wielkości żywopłot. Mahonia może być uprawiana zarówno w słońcu, cieniu, jak i półcieniu. Wymaga wilgotnych, lekkich i kwaśnych gleb. Krzew szybko regeneruje się po zimie. 
 • Ostrokrzew Meservy to zimozielony krzew o bardzo zwartym pokroju. Liście są sztywne i ciemnozielone. Dorasta on nawet do 2 metrów wysokości. Z Ostrokrzewu możemy także uzyskać owoce, jednak podczas zakładania powinniśmy mieszać ze sobą osobniki męskie i żeńskie. Krzew jest odporny na zimną temperaturę i mrozy. Rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.
 • Bluszcz pospolity to kolejna roślina zimozielona, która świetnie sprawdzi się jako żywopłot. Bluszcz bardzo szybko rośnie. Aby stworzyć z niego żywopłot, powinniśmy go posadzić przy ścianie lub przy murowanym ogrodzeniu. Musi on się na coś wspinać. 

Dodaj komentarz