W jakim celu robi się poidełka dla ptaków?
Poidełka dla ptaków buduje się przede wszystkim w celu zapewnienia ptakom czystej wody pitnej, której często brakuje im podczas lata, szczególnie na terenach miejskich i zabudowanych. Oprócz tego poidełka służą ptakom do kąpieli oraz chłodzenia się w gorące dni, dlatego też czasem nazywane są łaźniami dla ptaków (angielskie birdbath). Stanowią też ciekawą i oryginalną dekorację ogrodu, skweru i parku. Współczesne poidełka zdobione są często ornamentami oraz figurkami małych ptaków, a nawet przypominają małe fontanny. Niektóre to wręcz miniaturowe dzieła sztuki.
Gdzie umieścić poidełko dla ptaków?
Jak zrobić poidełko dla ptaków, tak żeby było ono dla nich w pełni bezpieczne? Przede wszystkim, poidełko należy umiejscowić na terenie wolnym od kotów i innych drapieżników. Inaczej ptaki, zajęte piciem wody, będą wyjątkowo łatwym celem. Ucieczka z poidełka jest dla ptaków prawie niemożliwa, kiedy mają one piórka mokre od wody. Dużo trudniej im się w takim stanie odlatuje w inne miejsce. Należy unikać również bardzo tłocznych miejsc, ponieważ niektóre gatunki ptaków boją się ludzi. Dookoła poidełka warto posadzić drzewa i krzewy przyjazne ptakom, tak aby mogły się one pożywić, zebrać materiał do budowy gniazd lub w razie konieczności spróbować uciec przed atakiem drapieżnika na wyższe niż poidełko gałęzie. Najlepiej wybranego miejsca nie zmieniać na inne. Ptaki z czasem przyzwyczają się i będą wiedziały, gdzie mają wracać po wodę.
Z czego i jak zrobić poidełko dla ptaków?
Początkowo, poidełka dla ptaszków były prostymi zagłębieniami w ziemi. Dopiero w XIX wieku zaczęto zastanawiać się, jak zrobić poidełko dla ptaków w inny sposób. Pierwsza specjalnie zaprojektowana łaźnia dla ptaków została zaprojektowana w Wielkiej Brytanii w latach trzydziestych tamtego wieku. Obecnie na rynku dostępne są poidełka wykonane z różnych materiałów i w różnych stylach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu własnego ogrodu. Poidełko może być też małą fontanną wodną. Widok i odgłos płynącej wody przyciągają większą ilość ptaków. Niektórzy decydują się na zamontowanie w tego typu poidełkach pompy zasilanej energią słoneczną, służącej do recyrkulacji wody. Poidełka nie muszą, a nawet nie powinny być głębokie. Głębokość wody w poidełku nie powinna przekraczać kilku centymetrów, tak żeby nie odstraszyć mniejszych ptaków i nie narazić ich na utopienie się. Poidełka można umieścić na specjalnie do tego celu przygotowanych i wkopanych lub wmurowanych w podłoże podpórkach i kolumnach, mogą one także zwisać z drzew lub być wyrzeźbione w zagłębieniach skał i głazów.
Poidełka można kupić lub zrobić samemu. Najczęściej wykonuje się je z materiałów takich jak:
- beton
- terakota
- szkło
- metale
- tworzywa sztuczne
- mozaika
- marmur
Ogółem, do zbudowania poidełka odpowiedni będzie każdy materiał, który może znajdować się na zewnątrz i zatrzymywać wodę.
Ekologiczne poidełka dla ptaków – jak zrobić?
Jak zrobić poidełko dla ptaków w sposób jeszcze bardziej przyjazny środowisku? Można do tego celu wykorzystać posiadane już przedmioty, wpisując się w modny ostatnio trend zero waste. Jako poidełko może posłużyć nawet stara miska, słoik, wazon, podstawka, doniczka lub blacha do ciasta. Każdy taki pomysł na poidełko dla ptaków będzie dobry. Unikać należy metalu o ostrych krawędziach oraz potłuczonego szkła i innych potencjalnie niebezpiecznych i uszkodzonych rzeczy, tak aby nasi mali goście nie poranili się. Trzeba także pamiętać o tym, żeby oprócz wody zapewnić ptakom miejsce, na którym będą mogły sobie spokojnie przysiąść. Może to być nawet kijek lub płaski kamień. W środku można także wysypać żwir lub kamienie, tworząc swojego rodzaju małą wyspę. Pomysłów na poidełka dla ptaków w stylu eko może być wiele i właściwie jedyne, co nas ogranicza, to własna wyobraźnia.
Poidełka należy regularnie czyścić oraz zmieniać w nich wodę przynajmniej raz w tygodniu, aby nie dopuścić do rozwinięcia się larw komarów, grzybów i bakterii. Źle konserwowane poidełko może narazić ptaki na zatrucie się.
Źródło: https://wyposazeniawnetrz.pl/
Najnowsze komentarze