Storczyki oraz ich choroby

Storczyki to piękne kwiaty

Znane od lat, eleganckie, szlachetne. Niestety, storczyki choroby także czasami nękają te kwiaty i sprawiają im problemy. Można jednak je zwalczać – trzeba tylko mieć odpowiednią wiedzę. Jak objawiają się choroby storczyków? Mogą objawiać się małymi czarnymi plamkami na liściach. Nie są one duże, ale szpecą w sposób znaczący rośliny. Storczyki choroby liści zdjęcia najlepiej prezentują takie problemy tych pięknych kwiatów. Storczyki choroby pomarszczone liście to kolejny objaw choroby. Nie należy czekać aż choroby miną, lecz trzeba samodzielnie działać i zadbać o liście oraz całe rośliny. 

Co robić, gdy storczyki chorują?

Choroby objawiają się szarymi lub brązowymi plamami. Gdy plamy ciemnieją to także pojawiają się na całym liściu. Ostatecznie cały liść zamiera. To rodzaj grzyba atakuje storczyki. Nie wolno dopuścić, aby grzyb zagnieździł się na pędach, bulwach i korzeniach. Należy odizolować chore storczyki od innych roślin, usunąć chore liście, spryskać liście sokiem z czosnku – to pierwsza pomoc. Jeśli nie będzie skuteczna dopiero wtedy należy stosować fungicydy. Storczyki choroby liści można wyeliminować, ale trzeba działać skutecznie i konsekwentnie. Storczyki choroby wełnowce to jedne z chorób. 

Gdy na liściach rośliny pojawią się małe czarne plamki to oznaka zaraźliwej choroby. Tkanki rośliny są wilgotne i śluzowate. Gdy plamki rozpanoszą się na całym liściu wówczas on odpada. Storczyki choroby liści są dokuczliwe, ale jak najbardziej możliwe do zwalczenia, konieczne jest szybkie działanie. Jest to choroba bakteryjna, aby ją pokonać należy działać: zapewnić kwarantannę, czyli odsunąć chore storczyki od zdrowych, odciąć opanowane części roślin, zdezynfekować nożyce użyte do cięcia liści, miejsca cięcia natrzeć węglem drzewnym i opryskać roślinę preparatem. Dzięki temu uda się zwalczyć problem i w domu nadal będą gościły piękne kwiaty. 

Zerknij na:  Lilak pospolity (bez) – jak sadzić, przycinać i rozmnażać bez?

Nie należy się bać, gdy liście żółkną, to nie pasożyt, lecz prawdopodobnie niedobór żelaza. Na ten problem także znajdzie się rozwiązanie, nawet łatwiejsze niż można byłoby tego oczekiwać. 

Szkodliwe pasożyty

Innym problemem są pasożyty storczyków. Nękają one roślinę i nie pozwalają jej dobrze rosnąć. Mogą to być wełnowce, przędziorki, mszyce, mączlik. Problem pojawia się, gdy roślina traci swoją odporność. Może dziać się tak, gdy ma zbyt suche powietrze, jest za mocno podlewany, gleba jest bardzo żyzna lub stoi w samym słońcu na parapecie. To wszystko sprawia, że storczyk nie prezentuje się dobrze. Storczyki choroby kleiste krople to kolejny problem tych kwiatów. Storczyki mające odpowiednie warunki rozwoju rzadko atakują szkodniki roślin. Jednak nadmierne podlewanie czy nieodpowiednia gleba mogą prowadzić do nasilenia tego problemu. Storczyki zasługują na to, co najlepsze. Warto dbać o nie tak, by nie chorowały, jednak nie na wszystko mamy wpływ. 

choroby storczykow przyklady

Przędziorki i mszyce zwalczaj od razu

Przędziorki i mszyce pojawiają się na storczykach, szkodzą roślinom. Drobne pajęczaki tworzą pajęczynki, to właśnie przędziorki. Wysysają sok z liści i tworzą plamy, mozaiki i żółte przebarwienia. Liście żółkną i odpadają. Przędziorki żerują na liściach, ale potrafią także atakować kwiaty. Profilaktycznie rośliny można chronić zapewniając dobrą wilgotność powietrza. Należy opryskać kwiaty insektycydami, aby pozbyć się tego problemu. 

Kolejny problem, czyli mszyce. Zazwyczaj pojawiają się na storczykach w szklarniach. Nieraz jednak potrafią także atakować mieszkania. Mszyce są malutkie, mają 3 mm wielkości. Należy je szybko eliminować, ponieważ są bardzo zaraźliwe i mogą żerować na kwiatach wszystkich gatunków. Są obecne na liściach, pędach i pąkach kwiatowych. Wydzielają lepką substancję, która może także powodować choroby grzybowe, bakteryjne i wirusowe. Gdy owadów jest niewiele to można je zetrzeć z rośliny stosując szmatkę nasączoną alkoholem. Duże grupy mszyc niszczy się odpowiednimi preparatami chemicznymi. Wiedza o pasożytach i bakteriach nękających storczyki jest konieczna. Warto ją posiadać, warto z niej korzystać. Im szybciej eliminuje się takie pasożyty czy bakterie, tym szybciej rośliny odzyskują zdrowie oraz pełnię sił. Jest to sprawa bardzo istotna. Nie można dopuścić do tego, aby roślina została w całości opanowana przez pasożyty, ponieważ będzie nadawała się jedynie do wyrzucenia, a poza tym może zakazić inne rośliny dookoła, niszcząc przydomowy ogródek czy rośliny ustawione na parapecie. O wiele lepiej zadbać o eliminację szkodników od razu, gdy dostrzeżemy ślady ich działalności. Mamy szansę przywrócić pełne zdrowie storczykom.

Zerknij na:  Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować system podlewania ogrodu?

Dodaj komentarz