Jak ocieplić dom od wewnątrz?

izolacja ścian od wewnątrz przed wilgocią

Ocieplenie domu zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz jest bardzo ważnym elementem. Najlepiej, aby wykonać to przed sezonem zimowym, jeśli nie chcemy marznąć gdy temperatura spadnie. Jak ocieplić ścianę od wewnątrz? Jakie materiały do ocieplania ścian wewnętrznych powinniśmy zastosować? Jakich błędów nie popełniać i czego unikać? Odpowiadamy.

Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz? Czym ocieplić ścianę pokoju od wewnątrz?

Choć zazwyczaj wybiera się ocieplanie domu od zewnątrz, nie oznacza to, że zrobienie tego od środka jest niemożliwe czy niewykonalne. Ocieplanie domu od środka może jednak okazać się nieco bardziej skomplikowane. Dlaczego? Przede wszystkim, zanim przystąpimy do wyboru materiałów, ekipy czy samego ocieplania musimy przeprowadzić odpowiednie obliczenia cieplno-wilgotnościowe. Takie obliczenia pozwolą nam na odpowiednie i prawidłowe dobranie grubości samego ocieplenia. Jeśli źle wybierzemy rozmiar, może okazać się, że nasz materiał będzie się skraplał i wilgotniał, co może prowadzić nawet do grzyba, a zdecydowanie tego chcielibyśmy uniknąć.

Ocieplenie domu od zewnątrz jest znacznie prostszą sprawą, jednak nie zawsze mamy taką możliwość, jeśli np.:

  • nie jesteśmy właścicielami całego domu lub mamy prawo tylko do części budynku jak np. piętro, parter, połowa domu (bliźniak czy szeregówka),
  • nie chcemy lub nie możemy zniszczyć elewacji,
  • dom znajduje się pod nadzorem konserwatorskim.
Zerknij na:  Rodzaje okien, czyli jakie okna są dostępne na rynku?

Jeśli już decyzja została podjęta i postanawiamy ocieplać nasz dom od środka, ważna jest kolejna kwestia – czym i gdzie to zrobić? Nie każdą ścianę powinniśmy od wewnątrz ocieplać. Takie ocieplenie najlepiej wykonać na ścianach, które nie mają okien, lub jest ich tam niewiele, ponieważ układanie izolacji na niewielkich powierzchniach jest nieskuteczne. Gdzie zatem najlepiej położyć izolację? Ściany północne to te, które są najkrócej nasłonecznione, nie nagrzewają się więc aż tak jak ściany położone od południa. Warto uważać także na wiatry. W Polsce wiatry wieją najczęściej od zachodu lub południowego zachodu, więc tak położone ściany warto będzie ocieplić. Czym ocieplić ściany? Jakie mamy możliwości?

Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem. Ocieplenie domu od wewnątrz styropianem

Zdecydowanie najprostszym sposobem na ocieplenie domu od wewnątrz jest użycie płyt styropianowych. Takie rozwiązanie, jeśli w domu mamy proste ściany, możemy wykonać sami, bez pomocy ekipy, co na pewno pozwoli nam zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy. Co musimy zrobić, aby to wykonać i na co zwracać uwagę? Przede wszystkim pamiętajmy, że możemy napotkać na swojej drodze kilka niedogodności. Metraż naszego domu się zmniejszy. Kolejnym minusem jest fakt, że izolowana masywna i dobrze wchłaniająca ciepło ściana, znajdzie się w strefie bardzo niskich temperatur, co oznacza, że zmniejszy się inercja cieplna przegród, która w rezultacie pogorszy klimat w danym pomieszczeniu.

Zerknij na:  Stopnie blokowe, czyli szybki sposób na budowę funkcjonalnych i estetycznych schodów zewnętrznych
ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem
Fot. Ocieplenie ścian styropianem od wewnątrz – czy to ma sens ?

Gdy już podjęliśmy decyzję o ociepleniu domu od wewnątrz styropianem, jedną z pierwszych rzeczy, jakie przyjdzie nam zrobić jest oczywiście dobór i zakup materiału. Płyty styropianowe najlepiej będzie kupić prosto od producenta. Pamiętajmy jednak aby nie kupować ich na styk i zawsze posiadać spory zapas. Oczywiście ważny jest także transport. Płyty będą na tyle duże, że nie uda nam się przewieźć ich zwykłym samochodem osobowym. Styropian musi mieć odpowiednią grubość, najczęściej jest to około 50 mm. Kiedy mamy już materiał, kolejnym zakupem będzie klej. Najlepiej zakupić będzie uniwersalny klej, który nadaje się do przyklejania płyt styropianowych do ścian oraz do przyklejania siatki zbrojonej do płyt.

Ile takiego kleju powinniśmy zakupić? Średnio zużyjemy około 10 kg suchej mieszanki. Aby klej miał lepszą przyczepność do ścian, powinniśmy je wcześniej zagruntować, najlepiej użyć do tego gruntu penetrującego. Elementów mocujących na jeden metr kwadratowy ściany potrzebujemy około 6-8 sztuk, natomiast siatki zbrojeniowej tyle ile wynosi cała powierzchnia. Do wyrównania kątów przy oknach potrzebne będą nam specjalne kąty z siatką zbrojeniową, a do przedzielenia od okna użyjemy specjalne plastikowe listwy.

Ocieplenie ścian od wewnątrz wełną. Ocieplenie ścian wełną mineralną od wewnątrz

Kolejną metodą na ocieplenie ścian od wewnątrz jest użycie wełny mineralnej. Prace, które musimy wykonać przebiegają bardzo podobnie jak w przypadku wygłuszania ścian. Podczas docieplania możemy wykorzystać metalowe profile, jednak znacznie lepszą opcją będą krawędziaki drewniane, ponieważ przewodzą one ciepło znacznie gorzej od metalowych.

Zerknij na:  Panele winylowe do kuchni – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Jak to zrobić? Krawędziaki drewniane montujemy do podłóg, wzdłuż ścian, które planujemy ocieplić. Szersza krawędź powinna stykać się z podłożem, jednak nie bezpośrednio. Najlepiej w tym celu będzie zastosować pasek taśmy dylatacyjnej. Taśma nie chłonie wilgoci i będzie służyć także jako izolacja akustyczna. Na podstawie układamy krawędziaki o podobnym przekroju. Przykręcamy je do ściany, szerokość pomiędzy nimi powinna być równa płytom gipsowo-kartonowym. Wełna powinna mieć odpowiednią grubość, po ułożeniu musi licować się z płaszczyzną krawędziaków.

Następnym krokiem jest zabezpieczenie przed zawilgoceniem od strony wewnętrznej przy użyciu foli paroszczelnej. Na całość nakładamy płyty gipsowo-kartonowe i przykręcamy je do drewnianych profili. Teraz zostaje nam do wykonania już wyłącznie kosmetyka. Płyty gipsowo-kartonowe możemy pomalować, okleić tapetą i gotowe. 

Pamiętajmy, że jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy zawsze decydować się na ocieplanie domu z zewnętrznej strony. Choć ocieplenie go od wewnątrz jest trudniejszym procesem, nie oznacza to, że jest to niewykonalne. 

Dodaj komentarz