Forsycja pośrednia – Jak pielęgnować słoneczny krzew

Forsycja pośrednia - Jak pielęgnować słoneczny krzew

Forsycja pośrednia to mieszanka powstała z połączenia dwóch innych odmian krzewów z rodziny oliwkowatych, Forsythia suspensa i Forsythia viridissima. Po raz pierwszy wyhodowano ją w 1885 r. w Niemczech. Niezbyt wymagająca, za to ciesząca oko swoimi słonecznymi kwiatostanami od wczesnej wiosny. Przebojem zdobyła parki, skwery i ogrody stając się najpopularniejszym krzewem ogrodowym.

Podstawowe informacje o Forsycji.

  • Pokrój – krzaczasty
  • Wysokość – 2 – 3 m
  • Stanowisko – słoneczne
  • Wilgotność gleby – średnia
  • Termin kwitnienia – III-IV
  • Zimozielona – nie
  • Barwa kwiatów – żółta
  • Barwa liści – ciemno zielona

Forsycja pośrednia to roślina o szeroko rozrośniętym, krzaczastym pokroju, osiągająca do 2-3 m wysokości, choć najbardziej optymalne dla obfitego kwitnienia jest utrzymywanie wysokości do 1,5 m. Stosunkowo długie pędy lekko zwieszają się pod ciężarem charakterystycznych żółtych kwiatów o lejkowatej formie. Ciemnozielone liście o jajowatym kształcie, najczęściej stają się widoczne po przekwitnięciu gęsto rozmieszczonych kwiatów, przejmując ich ozdobną rolę na resztę sezonu.

Forsycja pośrednia

Zastosowanie Forsycji w praktyce.

Forsycja to krzew mało wymagający, dobrze znoszący zarówno miejsca cieniste jak i nasłonecznione, dzięki czemu można ją sadzić praktycznie wszędzie. Bardzo chętnie jest wykorzystywana w zieleni miejskiej, na skwerach, w parkach i wszędzie tam, gdzie może cieszyć przechodniów jako pierwsza oznaka nadchodzącej wiosny i ubarwiać krajobraz. Ze względu na efektowność bogatego kwitnienia i mało absorbująca pielęgnację, forsycja pojawia się też często w przydomowych ogrodach. Gęsto ułożone kwiaty na wiotkich pędach układających się w kaskady, stanowią pierwszą wiosenna ozdobę w ogrodzie. Równo posadzone i odpowiednio przycięte krzewy forsycji sprawdzą się też jako ozdobny żywopłot. Pędy forsycji można też traktować jako kwiaty cięte do wazonu. Ścięte gałązki wykazują dużą wytrzymałość i przy regularnej zmianie wody mogą stać w wazonie bardzo długo, nawet rozwijając liście.

Zerknij na:  Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Instrukcja krok po kroku

Forsycja – warunki uprawy.

Forsycja pośrednia nie jest rośliną bardzo wymagającą. Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych, ale i cieniste zakątki jej nie szkodzą (w cieniu może kwitnąc mniej intensywnie). Potencjalne podłoże do hodowli forsycji powinno być umiarkowanie żyzne, dość wilgotne i przewiewne. Ze względu na wczesne kwitnienie, forsycja nie lubi zbyt dużych ilości wody w podłożu. Zdarzające się w marcu przymrozki mogą przemrozić zbyt nawodnioną glebę i zaszkodzić korzeniom. Również przesuszenie nie sprzyja dobremu rozwojowi rośliny i może spowodować zamieranie liści.

Pielęgnacja krzewów Forsycji.

Słoneczny krzew dobrze reaguje na nawozy mineralne wieloskładnikowe. Trzeba jednak pamiętać, aby nawożenie zakończyć do sierpnie. Rozmnaża się przez sadzonki, pobierane z pędów na wiosnę. Aby krzew rozwijał się trzeba go regularnie przycinać. Najlepiej co rok  by „odmłodzić” roślinę i zapewnić jej obfite kwitnienie. Aby odpowiednio przyciąć forsycje trzeba jednak wiedzieć, że nie stosuje się do niej takich samych zasad jak do innych krzewów ozdobnych. Podczas gdy większość krzewów przycina się tuż przed okresem wegetacji, forsycję najkorzystniej jest przycinać tuż po kwitnieniu kwiatów, a przed wytworzeniem liści.

Prawidłowe cięcie Forsycji.

1) Cięcie należy wykonywać każdej wiosny (krótsze pędy o 1/3 długości, dłuższe o 1/2 długości)

2) Najlepiej przycinać krzew do wysokości 1,5-2 m. Wyższe krzewy zazwyczaj słabiej kwitną.

3) Regularne usuwanie pędów rosnących do wewnątrz, skarłowaciałych, uschniętych i zaatakowanych przez szkodniki i choroby pozwala na utrzymanie forsycji w dobrej kondycji. Zbytnie zagęszczenie gałęzi powoduje zbyt mały dostęp światła słonecznego i osłabienie rośliny.

Zerknij na:  Storczyki oraz ich choroby

Popularne odmiany Forsycji.

Oprócz forsycji pośredniej w ogrodach i na skwerach można spotkać również kilka innych odmian złocistego krzewu.

Forsycja „Maluch”: polska odmiana powstała ze skrzyżowania forsycji pośredniej i koreańskiej. Bardziej odporna na zimno od innych odmian. Mniejsza niż jej kuzynki. Dorasta do 1.2 m.

– Forsycja Spectabilis: Charakteryzuje się późnym kwitnieniem w stosunku do innych gatunków forsycji. Kwitnie dopiero na przełomie kwietnia i maja. Mrozoodporna. Dorasta do 3 m wysokości i szybko regeneruje się po cięciu.

– Forsycja Flojor:  Układ pędów wysmukły od dołu i rozłożysty od góry(dobrze przycinana może wyglądać jak małe drzewko). Źle znosi zbyt intensywne cięcie. Drobne kielichowate kwiatki z charakterystycznym ciemniejszym odcieniem środka. Dorasta do 1,5 m wysokości.

Dodaj komentarz