Aranżacja ogródka i przestrzeni przed wejściem do domu

aranżacja ogrodu przed domem

Przestrzeń tuż przed domem jest pierwszym, co widoczne jest dla wszystkich. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w ogródku przed domem jest kluczowa dla osiągnięcia dobrego pierwszego wrażenia w oczach odwiedzających gości. Ważne jest również, aby ogród przed wejściem do domu wyglądał dobrze o każdej porze roku, niezależnie od panującej pogody i warunków atmosferycznych.

Aranżacja ogrodu przed domem – galeria sztuki czy praktyczność?

Właściwe zaaranżowanie przestrzeni znajdującej się przed domem wymaga sporego przemyślenia. Jest to przestrzeń, w której konieczne jest umiejscowienie ścieżki prowadzącej do wejścia, podjazdu dla samochodu oraz wjazdu do garażu, a także często kubłów na śmieci lub pomieszczenia na narzędzia ogrodowe. Oznacza to, że pomysł na ogród przed domem musi być przede wszystkim funkcjonalny. Jednocześnie możliwe jest stworzenie pięknego, zielonego zakątka, które będzie cieszyć oko za każdym razem, gdy się na nie spojrzy. Najlepszym wyborem będą więc rośliny, które nie wymagają zbyt dużego zaangażowania, wielkiego wysiłku podczas pielęgnacji oraz specjalnych warunków dla osiągnięcia optymalnego wyglądu.

Jak urządzić ogród przed domem w praktyczny sposób?

Doskonałym pomysłem na rozpoczęcie planowania całej aranżacji przestrzeni w ogródku przed domem jest zastosowanie drzewa. Nie powinno być ono jednak gatunkiem rosnącym na duże wysokości. Średniej wielkości drzewa, będą łatwiejsze w pielęgnacji oraz przycinaniu. Drzewa liściaste charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem w czasie wiosenno-letnim, jednak drzewa iglaste nawet w okresie jesienno-zimowym nie gubią igieł i pozostają zielone. Rośliny przed wejściem do domu powinny być estetyczne, ozdobne, choć jednocześnie niewymagające w uprawie. Idealnym połączeniem tych cech, będą więc drzewka owocowe, kwitnące w piękny sposób na wiosnę i będące proste w utrzymaniu i pielęgnacji. Kolejnym bardzo ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć zastanawiając się jak urządzić ogród przed wejściem do domu jest trawnik. O trawę należy regularnie i intensywnie dbać. Zaniedbany trawnik, który zaczyna żyć własnym życiem sprawia mylne wrażenie opuszczonego domu. Dlatego też dużo praktyczniejszym i jednocześnie atrakcyjnym estetycznie rozwiązaniem jest zasadzenie krzewinek lub bylin. Rozrastają się one w dynamicznym tempie, zachowując spójność i dobry wygląd cieszący oko. Tego typu roślinność nie wymaga bardzo intensywnej pielęgnacji i uprawy. Decydując co posadzić przed domem, zdjęcia dostępne w internecie oraz magazynach ogrodniczych, mogą być bardzo pomocne. Warto także konsultować swoje wybory z bardziej doświadczonymi osobami, takimi jak ogrodnik, projektant krajobrazu lub osoba zajmująca się hodowlą roślin. Rośliny na klomb przed domem nie powinny być jednak zbyt wysokie i szerokie, ponieważ niepotrzebnie zasłonią wejście, sprawią wrażenie zaniedbania oraz będą wymagały regularnego przycinania.

Zerknij na:  Kwiaty wieloletnie sadzone na wiosnę
ogród przed wejście do domu
Fot. Jak urządzić przydomowy ogród aby był piękny przez cały rok

Jak zagospodarować ogród przed domem w inny sposób?

Stosunkowo często zdarzają się sytuacje, gdy w ogrodzie przed wejściem do domu jest więcej miejsca, niż w tym na jego tyłach. Oznacza to, że przestrzeń ta wymaga całkiem innego rozplanowania i zagospodarowania wszystkich elementów. Planując jak urządzić ogród przed domem, zdjęcia większych i praktycznie zagospodarowanych przestrzeni są nieprzecenione. Miejsce wypoczynkowe, służące do spotkań w gronie najbliższych lub przyjaciół, może znaleźć swoje miejsce poza tarasem lub ogrodem za domem. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku będą wszelkiego rodzaju altany lub pergole. Elementy te, pozwolą na zaaranżowanie pięknego i sprzyjającego odpoczynkowi, przyjemnego miejsca z dala od ciekawskich spojrzeń przechodniów. W podobny sposób, można zaplanować także umiejscowienie pieca na grill lub miejsca na ognisko. Urządzając te przestrzeń wypoczynkową, warto zainwestować w porządne, najlepiej drewniane meble ogrodowe. Dzięki temu będą stanowiły jednocześnie ozdobę i praktyczny element na podwórku przed domem. 

Spójna aranżacja ogrodu przed wejściem do domu

Duże znaczenie dla wyglądu ogródka przed domem, jak i całej przestrzeni na podwórku ma spójność aranżacji. Ilość wszystkich elementów, takich jak rośliny, śmietniki, ewentualne meble ogrodowe, a nawet zabawki dla dzieci, powinny być umiejscowione w zaplanowany sposób. W przeciwnym razie powstaje ryzyka zapanowania chaosu i sprawienia wrażenia niedbalstwa i bałaganu wokół domu. Ogród przed wejściem do domu buduje pierwsze wrażenie jakie mają o nas osoby odwiedzające lub oglądające posesję z zewnątrz. W wielu miejscach swoją przestrzeń powinny także mieć zwierzęta. Kojec i buda dla psa, nie mogą stanowić głównego punktu aranżacji. Jednak ze względu na funkcję, jaką najczęściej spełnia w takich sytuacjach duży pies, nie może być także za bardzo schowana i oddalony na ubocze.

Zerknij na:  W jaki sposób podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

Ogród i cała przestrzeń przed domem, często spełnia wiele funkcji jednocześnie. Między innymi jest to funkcja praktyczna i ozdobna, dlatego prawidłowe zaaranżowanie całej przestrzeni ma tak duże znaczenie.

Dodaj komentarz