W jaki sposób podgrzać wodę w basenie ogrodowym?

jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym

Warunki klimatyczne panujące w Polsce sprawiają, że z otwartego basenu można cieszyć się zaledwie od 20 do 40 dni w roku. Chociaż klimat cały czas się zmienia i z roku na rok w kraju jest coraz cieplej. Jednakże nie oznacza to, że trzeba z takiej opcji zrezygnować. Zasadnicze znaczenie ma prawidłowe dobranie systemu grzewczego. To przyczyni się do tego, że okres korzystania z basenu będzie można wydłużyć. Do tego celu wykorzystuje się energię słoneczną. Warto wiedzieć, w jakie urządzenia należy się wówczas wyposażyć. Dowiedz się, jak ogrzać wodę w basenie.

Jak podgrzać wodę w basenie?

Do podgrzania wody w basenie wykorzystuje się różne rozwiązania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że do tego zadania doskonale nadają się pompy ciepła, wymienniki ciepła, elektryczne podgrzewacze wody, kolektory słoneczne.

Jak podgrzać wodę w basenie przy wykorzystaniu pompy ciepła?

Jak szybko nagrzać wodę w basenie przy użyciu odnawialnych źródeł energii? Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwoli oszczędzić na kosztach eksploatacji basenu. Co więcej, zastosowanie tego rozwiązania pozwala także dbać o środowisko naturalne. Taką opcją jest użycie pompy ciepła. Urządzenia te kontroluję energię, która pochodzi z powietrza. System jest bardzo łatwy do podłączenia. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii pozwala na optymalne zyski ciepła przy niskich temperaturach. Warto wskazać, że pompa ciepła to urządzenie, które pobiera dużo mniej energii elektrycznej niż standardowy podgrzewacz wody.

Zerknij na:  Z czego zbudować schody ogrodowe?

Jak podgrzać wodę w basenie przy zastosowaniu wymienników ciepła?

Podgrzewanie wody w basenie jest także możliwe przez użycie wymienników ciepła. W tym przypadku dochodzi do wymiany energii między dwoma nośnikami. Rozwiązanie to umieszczane jest w instalacji, którą podłącza się do pieca C. O. Zasadnicze znaczenie ma tutaj właściwe dobranie komponentów systemu. Pamiętać należy o tym, że duża obecność chloru wymusza zastosowanie wymienników z tytanu bądź stali nierdzewnej.

Jak szybko podgrzać wodę w basenie przy użyciu podgrzewacza wody?

Podgrzewacz wody do basenu ma różne opinie wśród użytkowników. Jest to opcja, która w zasadzie przeznaczona jest do zastosowania w basenach odkrytych. Ciekawe jest to, że struktury te funkcjonują bardzo podobnie jak wymienniki. Jest jednak pewna różnica. W tym przypadku zamiast wężownicy obecny jest specjalny element grzejny. Koniecznie trzeba na niego zwrócić szczególną uwagę.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że system ten wyróżnia się dużą awaryjnością. Z tego względu stosowane są wyłącznie wtedy, gdy zastosowanie innych rozwiązań jest niemożliwe.

Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym z użyciem kolektorów słonecznych?

Jak szybko podgrzać wodę w basenie ogrodowym wykorzystując do tego celu kolektory słoneczne? W tym przypadku zasada działania jest prosta. Woda basenowa trafia do kolektorów. Tam natomiast dochodzi do jej podgrzania. Warto podkreślić, że takie kolektory słoneczne różnią się od tych, które używane są do podgrzewania wody użytkowej. Z basenu ogrodowego korzysta się tylko w porze letniej, natomiast woda użytkowa potrzebna jest przez cały czas. Wynika to z tego, że w tym okresie moc promieniowania słonecznego, które dociera do ziemi, jest bardzo duża. W związku z tym straty ciepła z kolektorów są bardzo małe, gdyż temperatura jest bardzo wysoka.

Zerknij na:  Hiacynt w doniczce – jak sadzić i pielęgnować hiacynt doniczkowy?
jak nagrzać wodę w basenie
Fot. W jaki sposób tanio i szybko podgrzać wodę w ogrodowym basenie ?

Jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym przy wykorzystaniu absorberów basenowych?

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym jest możliwe przez wykorzystanie absorberów basenowych? Stanowią one doskonałą alternatywę dla kolektorów basenowych. Interesujące jest to, że rozwiązanie to jest bardzo korzystne, jeśli chodzi o cenę. Pozwalają na bezpośrednie użycie energii słonecznej. Podkreślić należy fakt, że absorbery są bardzo łatwe w montażu. Co więcej, z ich użyciem możliwe jest tworzenie różnych połączeń w większych bateriach. Jaka jest zasada ich działania? Słoneczny dzień przyczynia się do tego, że woda basenowa przepływa w sposób bezpośredni przez absorbery basenowe. Bardzo wygodne jest to, że nie ma tutaj potrzeby montowania dodatkowych wymienników ciepła.

Absorbery basenowe mają wiele zalet. Warto wymienić następujące:

  • niski koszt inwestycji,
  • niski koszt związany z wytworzeniem ciepła,
  • nie ma potrzeby demontażu rozwiązania w okresie zimowym,
  • mają długą żywotność,
  • działają bezawaryjnie.
  • Jednakże absorbery basenowe mają także pewne wady:
  • w tym przypadku wydajność zależna jest od nasłonecznienia,
  • wyróżniają się krótkim okresem pracy,
  • konieczna jest większa powierzchnia zabudowy niż w przypadku pomp ciepła.

W jaki sposób należy zabezpieczyć wodę w basenie przed wychłodzeniem?

Warto dowiedzieć się nie tylko jak podgrzać wodę w basenie, ale także jak zabezpieczyć ją przed wychłodzeniem. Podgrzanie wody w basenie ogrodowym wymaga rozwiązania problemu związanego z ograniczeniem stopnia utraty ciepła. W tym celu należy wskazać źródła utraty ciepła. Jest to między innymi parowanie. Zabezpieczeniem jest przykrycie basenu, dzięki temu uda się zmniejszyć skalę tego zjawiska. Inną przyczyną strat jest konwekcja. W tym przypadku poziom utraty uzależniony jest od prędkości, siły, a także wilgotności względem wiatru. Za 5% strat opowiada wypromieniowanie. Natomiast za 2% przewodnictwo. Warto podkreślić, że oddawanie ciepła odbywa się przez ściany i dno.

Zerknij na:  Rośliny na piaszczyste gleby [drzewa, krzewy, kwiaty]

Dodaj komentarz