Jakie jest najlepszy sposób na pozbycie się chwastów i mchu z trawnika?

jak pozbyć się chwastów z trawnika

Piękny trawnik zwraca uwagę przechodniów i zachwyca. Sprawia, że właściciele są dumni z własnej pracy i mogą cieszyć się piękną posesją. W celu uzyskanie wyjątkowego efektu niezbędna jest systematyczna pielęgnacja, a także pozbycie się chwastów i mchu z trawnika. Nie jest to łatwe zadanie, jednak systematyczność i cierpliwość potrafi przynieść doskonałe efekty. Dlatego nie wolno się podawać. Chwasty to trudny przeciwnik. Jednakże są możliwe do usunięcia. W niniejszym artykule doradzamy jak pozbyć się niepożądanych gości z trawnika. Zapraszamy do lektury, dzięki temu będziesz dumny ze swojego trawnika, a wszyscy gości i znajomi będą podziwiać Twoją pracę. Warto podjąć takie wyzwanie. Jak usunąć chwasty z trawnika?

Jakie chwasty najczęściej pojawiają się w trawniku?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jak pozbyć się chwastów z trawnika, trzeba dowiedzieć się jak rośliny najczęściej szkodzą naszej drani. Zdecydowana większość chwastów wpływa negatywnie na efekt wizualny trawnika. Co więcej, komponenty te są niezwykle trudne do usunięcia. Chwasty mają bardzo rozbudowany system korzeniowy. W rezultacie bardzo trudno jest usunąć chwasty z trawnika. Wśród najczęściej pojawiających się gatunków chwastów wymienia się takie rośliny jak mniszek pospolity, babka zwyczajna, a także perz właściwy.

Zerknij na:  Tymianek – uprawa w ogrodzie i domu

Bardzo trudne w usunięciu są również chwasty jak komonica zwyczajna, szczawik zajęczy, gwiazdnica pospolita. Warto podkreślić, że trudnym do zwalczenia chwastem jest również nawóz zielony, czyli koniczyna. Natomiast gatunek rośliny, który bardzo łatwo można usunąć z zastosowaniem metody ręcznej, jest żołtlica drobnokwiatowa. Najczęściej pojawia się ona na obrzeżach chodników, a także porasta puste obszary, na przykład pomiędzy trawą a płytami betonowymi.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Chwasty nie dodają uroku żadnemu trawnikowi. W przypadku, gdy pragniemy mieć piękną trawę, powinniśmy zadbać o dokładne oczyszczenie podłoża z chwastów jeszcze przed założeniem trawnika. Chwasty powinny być usuwane ręcznie. Najlepiej podważać je nożem lub z wykorzystaniem innego sprzętu.

W przypadku, gdy trawnik ma bardzo dużo chwastów, można użyć herbicydu. Warto mieć na uwadze fakt, że nie wszystkie środki są dobre do każdego trawnika. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że przed zastosowaniem oprysku nie wolno przez kilka dni kosić trawnika. Środek wnika do rośliny przez liście. Pamiętać należy także o tym, żeby po zabiegu pozostawić trawnik w spokoju na kilka dni. Środek chemiczny musi dotrzeć do wszystkich części daru natury.

jak pozbyć się mchu z trawnika
Fot. Co zrobić, aby pozbyć skutecznie pozbyć się mchu z trawnika w ogrodzie ?

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Jak się pozbyć mchu z trawnika? W przypadku, gdy nie chcesz, aby chwasty pojawiły się w Twoim pięknym trawniku, musisz odpowiednio pielęgnować drań. Podkreślić należy fakt, że mech rzadziej pojawia się w zadbanym trawniku. Warto pamiętać o tym, że mech pojawia się na ziemi ubitej, a także charakteryzującej się słabą przepuszczalnością. Co więcej, chwat pojawia się na trawnikach, które są nisko koszone. Tam, gdzie jest mech, należy zweryfikować kwasowość podłoża. Gdy jest niższa niż 6,0 pH, koniecznie trzeba przeprowadzić wapnowanie. Na rynku dostępne są także specjalne środki pozwalające zwalczyć mech na trawniku.

Zerknij na:  Forsycja pośrednia - Jak pielęgnować słoneczny krzew

Bardzo przydatnym zabiegiem, który ma dobry wpływ na wzrost trawy, jest wertykulacja. Gdy podłoże jest zbite i nieprzepuszczalne warto zastosować aeracje. Zasadnicze znaczenie, jeżeli chodzi o usuwanie chwastów z trawnika, ma to, żeby nie dopuszczać do koszenia darni niżej niż na wysokość 5 centymetrów.

Jak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się chwastów z trawnika jest stosowanie herbicydu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim jego stosowaniu. Preparat chemiczny najlepiej stosować wczesnym rankiem bądź wieczorem. Oprysku nie należy wykonywać także bezpośrednio po opadach deszczu. Nie należy także stosować tego samego środka przez cały czas, gdyż chwasty staną się odporne na określony preparat chemiczny.

Jak usunąć mech z trawnika? O czym trzeba pamiętać?

  • Gdy chcemy pozbyć się chwastów z trawnika, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, a mianowicie:
  • trzeba usuwać chwasty, zanim nasiona dojrzeją,
  • chwasty należy usuwać metodą ręczną,
  • należy wykopać korzenie i kłącza, ponieważ w przeciwnej sytuacji chwasty bardzo szybko odrosną,
  • trzeba zachować dużą ostrożność podczas używania herbicydów, trzeba chronić ubranie i pracować w rękawicach. Powinien być używany tylko w pogodne i bezwietrzne dni.

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Nie jest to łatwe, gdy chwasty potrafią utrudnić życie. Jednakże cierpliwość i systematyczność potrafi zdziałać bardzo dużo. Koniecznie trzeba zastosować się do wymienionych zasad. Tak jak to zostało określone, chwasty najlepiej usuwać metodą ręczną, wówczas jest szansa na najlepsze efekty. Należy także pamiętać i usunięciu korzeni, gdy roślin te mają bardzo mocny system korzeniowy. Przed zastosowaniem herbicydu nie wolno kosić trawnika, gdyż preparat wnika do rośliny przez liście. Te i inne zasady bez wątpienia przyniosą satysfakcjonujące efekty.

Zerknij na:  Kwiaty doniczkowe cieniolubne – co wybrać do domu i na balkon?

Dodaj komentarz