Budowa domu: stan zero – zacznijmy od początku
Stan zerowy to określenie pojawiające się już na etapie przystąpienia do pierwszych prac na terenie wykupionej działki, kiedy po podpisaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, na zakupionej ziemi pojawiają się pracownicy z ciężkim sprzętem oraz planem wykonanym przez fachowca, czyli architekta. Operacja nazywana stan zero polega przede wszystkim na wyrównaniu terenu, na którym ma być postawiona posesja. Jest to pozbycie się wszelkich nierówności, aby wszystkie ściany i elementy domu czy innego budynku, stały na całkiem równej powierzchni, co daje bezpieczeństwo późniejszym lokatorom i osobom w ich otoczeniu. Poziom zero budynku, jest to również wykopanie fundamentów, czyli podstawy jakiejkolwiek posesji. Jednak to nie wszystko, bowiem z poziomem zerowym wiąże się również podpięcie przyszłego domu do sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej. Ta instalacja robiona jest w fundamentach, tak jak i drenaż oraz inne działania izolacyjne. Kolejne etapy budowy domu wychodzą poza stan zerowy, a więc jednym zdaniem można nazwać to zjawisko przygotowaniem miejsca, w którym powstać ma dom.
Geodeta, czyli ważna osoba podczas stanu zero budynku
Wyrównanie terenu przy operacji stanu zerowego to nie tylko likwidacja pagórków oraz zasypywanie dziur. To również pozbycie się z terenu budowy drzew oraz innych elementów, jak np. skały czy pozostałości po poprzednim budynku. Operacja ta nazywana jest też wyczyszczeniem powierzchni z przeszkadzających obiektów. Na tak przygotowanym terenie budowy pojawia się geodeta, który pod wskazany plan wykonany przez architekta, czyli projekt domu, wykonuje swoje czynności. Specjalista zajmuje się nakreśleniem zarysu budynku, a także spisuje plany zagospodarowania terenu wokół przyszłego domu. Bierze on również pod uwagę usytuowanie przyszłej budowli odnośnie stron świata, a także wytycza wbijanymi w ziemię palikami, linię zabudowy oraz obrys fundamentu. Zadaniem geodety jest też wyznaczenie trasy, która połączyć ma budynek z siecią kanalizacyjno-wodociągową. Ostatnim z obowiązków fachowca jest wyznaczenie rapera, czyli stałego elementu odpowiadającego poziomowi zero domu. Często raperem jest jakiś stały obiekt na terenie działki, jak np. drzewo. Po tych wszystkich czynnościach na miejsce budowy mogą śmiało wejść budowlańcy, którzy już wiedzą m.in. gdzie i jak głęboko powinni kopać.
Zabezpieczenie fundamentów: dwie drogi, wiele metod
Fundament jest podstawą na której to stoją ściany domu. Postawienie posesji bez tego elementu byłoby ryzykowne, nietrwałe oraz zupełnie szalone, bowiem podłoga prawdopodobnie rozeszłaby się w każdą stronę świata po paru godzinach, a ściany kołysałyby się przy małym podmuchu wiatru. Fundamenty to zaufane podparcia budowli, wyznaczone w takich miejscach, aby później stojący na nich np. domek m.in. nie przewrócił się, nie ruszał, nie uszkodził się podczas silnych wiatrów. Podstawy te wykonywane są z różnych materiałów, które koniecznie muszą być odporne na m.in. wodę czy wilgoć. A właśnie na te dwa czynniki, podparcia pod ściany, narażone są najbardziej. Jednak wszystkim procesom niszczenia się fundamentów da się zapobiec, a także je odnowić w razie poważnych zniszczeń. Zabezpieczenie fundamentu to proces, który rozważyć powinien każdy i wykonać go w jakimkolwiek czasie np. podczas poziomu zerowego budynku. Tę operację można zrobić zarówno samodzielnie, jak i z pomocą firmy. Ochroną tej wiele znaczącej podstawy domu, może być np. osuszanie, a także nałożenie kilku warstw papy. To jedne z wielu opcji, albowiem zabezpieczenie fundamentów to dwie drogi: izolacja pionowa oraz pozioma. Często fachowcy przy poziomie zero domu zabezpieczają fundamenty, bowiem przy stojącym już domu, do podstaw trzeba się dokopywać, by ów element odsłonić i zrobić jego renowację.
Stan zerowy budynku: słowo o drenażach
Drenaż ma za zadanie odprowadzić wodę od fundamentów. Jest on polecany przez geodetę lub geotechnika w momencie stanu zero. Specjalista po zauważeniu, iż budowla usytuowana jest w pobliżu wody, zarówno małego zbiornika w postaci m.in. jeziora, jak i znacznie większego skupiska tej cieczy, proponuje zastosowanie drenażu. To małe urozmaicenie pozwala odprowadzić wodę do m.in. zbiornika melioracyjnego czy nawet rzeki. Operacja założenia drenażów zapewnia bezpieczeństwo osób znajdujących się na posesji, jak i poza nią. Woda może wpłynąć na niestabilność domu, co może grozić stanem zawalenia się budynku. Ów drenaże zakładane są podczas stanu zero domu.
Najnowsze komentarze