Baldachim nad łóżkiem, czyli sypialnia po królewsku

Baldachim nad łóżkiem, czyli sypialnia po królewsku

Łóżko z baldachimem to synonim romantyczności i elegancji. Znane z obrazów czy filmów o księżniczkach, rozbudzają wyobraźnię dorosłych i dzieci. Baldachim nad łóżko to jednak nie tylko element zamierzchłej przeszłości – może stać się świetnym dodatkiem do nowoczesnego mieszkania i sypialni. Baldachim nad łóżeczko świetnie podkreśli też dziecięcą sypialnię.

Pięknie i praktycznie

Na pierwszy rzut oka relikt przeszłości, baldachim spełnia wiele praktycznych funkcji. Może służyć od oddzielenia łóżka czy części sypialnej, szczególnie w niewielkiej kawalerce czy mieszkaniu o otwartym układzie. Zwarte materiały, takie jak bawełna czy len, mogą izolować od przeciągów. Lekki tiul czy szyfon mogą posłużyć latem jako moskitiera, chroniąc śpiących przez komarami. Będzie stanowić tło dla ozdób, lub sam stanie się głównym punktem wystroju.

Na prawo, na lewo, w górę i…

Baldachim kojarzy się z bogatymi fałdami materiału, izolującego łóżko od reszty pomieszczenia. Ta klasyczna forma jest obecnie rzadko spotykana, a forma baldachimu dopasowała się do nowoczesnych potrzeb – zarówno wystroju, jak i finansowych.

  • Łóżko ze słupkami do baldachimu może być dużym wydatkiem, więc na rynku dostępne są tańsze zamienniki, dzięki którym opcje mocowania baldachimów są bardziej zróżnicowane. Popularnym pomysłem jest podwieszenie pod sufitem baldachimu w formie namiotu. To forma często stosowana w pokojach dziecinnych i wiele sklepów wnętrzarskich udostępnia szeroki wybór podobnych baldachimów.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie pół-baldachimu na szynach lub karniszu na suficie. Materiał oddzieli łóżko od reszty pomieszczenia, pozwalając jednocześnie na odsłanianie i zasłanianie go wedle potrzeb.
  • Symboliczny baldachim na ścianie za łóżkiem lub na zagłówku nada charakter pomieszczeniu i stworzy ciekawy akcent, jednocześnie podkreślając mebel. Warto wykorzystać to przy łóżkach o ciekawej formie.
  • Jeśli zamiast całego pomieszczenia dysponujemy kącikiem sypialnym, za baldachim nad łóżkiem może posłużyć materiał rozpięty bezpośrednio na suficie.
Zerknij na:  Modne wnętrza 2022 – jakie trendy wnętrzarskie zobaczymy w 2022 roku?

Jak romantycznie!

Baldachim nad łóżkiem to spełnienie marzeń każdej romantycznej duszy. Aby pięknie się prezentował w nowoczesnej sypialni, należy postawić na lekkie materiały w jasnych, pastelowych barwach. Cienka bawełna, tiul czy szyfon sprawdzą się idealnie. Baldachim można podwiesić bezpośrednio pod sufitem, jednak jeśli decydujemy się na stelaż, warto przemyśleć jego konstrukcję. Do sypialni romantycznej najlepiej pasować będzie lekka konstrukcja z drewna lub metalu pomalowanego na biało, nie obciążającego swoją obecnością pomieszczenia. Dla podkreślenia stylistyki można przewiązać poły baldachimu ozdobną wstążką.

Nowoczesne wariacje

Współczesny wystrój mieszkania i sypialni nie musi oznaczać rezygnacji z baldachimu nad łóżkiem. Nowoczesne formy tej klasycznej ozdoby sprawdzą się pomieszczeniach o stylu skandynawskim, minimalistycznym, a nawet loftowym. W takim wypadku warto uczynić stelaż głównym bohaterem baldachimu. Geometryczne kształty z ciemnego metalu lub drewna z drugiego obiegu obramują łóżko i zapewnią oprawę przestrzeni. Za baldachim posłuży luźno narzucona firanka lub materiał w pasujących – lub wręcz przeciwnie, kontrastowych i przyciągających wzrok – barwach.

Baldachim dla małych i mniejszych

Baldachim to obecnie bardzo popularny dodatek do pokoju dziecięcego. Ucieszą zarówno niemowlaka i jego rodziców, jak i starsze dzieci.

Łóżko dla dziewczynki z baldachimem to marzenie niejednej córeczki, jednak docenią go także chłopcy. Dziecięca wyobraźnia szybko przekształci baldachim w namiot, wieżę zamku czy szałas pierwotnego człowieka. Łóżko z baldachimem dla dziewczynki lub chłopca nie tylko wzbogaci zabawę i świat wyobraźni, ale też urozmaici pokój i zapewni poczucie bezpieczeństwa i przytulności.

Zerknij na:  Co położyć na ściany na klatce schodowej?

Baldachim nad łóżeczko niemowlęcia może wyglądać naprawdę uroczo. Wielu rodziców decyduje się na niego również z praktycznych powodów: izolują maluszka od przeciągu, mogą zasłaniać przez wpadającym przez okno słońcem, czy wreszcie stanowić tło dla karuzeli z zabawkami.

Bez względu na wiek dziecka, należy pamiętać o bezpiecznym zamontowaniu baldachimu. Mocując go na suficie, słupkach czy karniszach trzeba upewnić się, że mocno pociągnięty materiał nie spadnie, a wraz z nim elementy konstrukcji. W pokojach młodszych dzieci luźno wiszące zwoje materiału mogą stanowić zagrożenie – łatwo zaplątać się w nie i stracić równowagę, a ciężki materiał może utrudnić oddychanie. Długie końce baldachimu trzeba podwiązać lub przymocować do łóżeczka, żeby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

 

Tekst stworzony na podstawie: https://domkizmarzen.pl/

Dodaj komentarz