Sposoby układania paneli

Sposoby układania paneli

Większość z nas ma liczne pomysły dotyczące wystroju wymarzonego mieszkania. Do budowy i dekoracji stosowanych jest wiele technik. W czasach, gdy rozwiązania są coraz prostsze, często myślimy o samodzielnych pracach remontowych i konserwacyjnych. Często pojawiają się jednak pytania. W poniższym artykule można znaleźć odpowiedź na kilka z nich, dotyczących podłóg z paneli i kierunku ich układania.

Kierunek ułożenia podłogi laminowanej może mieć wpływ na jej wygląd, ilość czasu potrzebną do ułożenia oraz kwotę, którą należy przeznaczyć na zakup. Dlatego warto zawczasu wybrać odpowiedni. Przed ułożeniem należy zdecydować, jak chcemy położyć panele, wzdłuż czy wszerz naszego pomieszczenia.

Zalety paneli

Podłogi z paneli mogą sprawiać wrażenie podłogi z litego drewna. Montaż podłóg winylowych to coś, co każdy z nas może zrobić samodzielnie. Panele kosztują ułamek ceny parkietu z drewna, co czyni je ich świetnym zamiennikiem.

Podłogi z paneli winylowych znane są ze swojej wszechstronności i trwałości. Sprawiają miłe wrażenie pod stopami, a jednocześnie tworzą eleganckie i atrakcyjne wykończenie wnętrza. Oprócz tego, że są dość odporne na wilgoć, niestraszne im plamy. Tłumią hałas, co czyni je preferowanym wyborem podłogi dla rodzin z dziećmi i zwierzętami.

jak układać panele podłogowe poradnik

Kierunki układania

Ludzie często nie do końca zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest ułożenie podłogi w odpowiednim kierunku. Większość zastanawia się nad tym w którą stronę ułożyć panele, dopiero po zakupie.

Zerknij na:  Co położyć na ściany na klatce schodowej?

Orientacja podłogi z paneli może zmienić sposób postrzegania całego pomieszczenia. Niektóre ich cechy można wykorzystać w celu optycznego powiększenia lub pomniejszenia.

Również oświetlenie pomieszczenia decyduje o tym jak układać panele podłogowe względem okna. Inne cechy pomieszczenia, takie jak obecność narożników, framug drzwi i nietypowych krawędzi, również odgrywają ważną rolę w określaniu orientacji podłogi. W starych budynkach może okazać się, że ściany niekoniecznie ustawione są pod kątem prostym, co może sprawiać dodatkowe trudności.

Światło a podłoga

Chociaż dobrze ułożone panele, mogą sprawiać wrażenie pojedynczego kawałku drewna, w rzeczywistości składają się z pojedynczych segmentów, które łączą się ze sobą. Dlatego należy się upewnić, że padające światło nie powoduje utraty efektu wizualnego i wyglądu.

Aby uzyskać pożądany efekt, ważne jest ułożenie paneli wzdłuż linii światła. Dzięki temu nie będą się wyróżniać. Dodatkowo panele z fakturą drewna uzyskają dzięki temu lepszy wygląd.

Jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedno okno i źródło światła, należy zwrócić się ku temu najjaśniejszemu. Najprościej jest umieścić panel na podłodze i zwrócić uwagę na układanie się światła pod różnymi kątami. Aby uzyskać najlepszy efekt, można taki panel obserwować przez cały dzień. Może okazać się, że z okna które jest największe, wcale nie wpada najwięcej światła.

Fantazja podczas układania

Zawsze możesz zdecydować się na ułożenie podłogi w poprzek. Możesz też tworzyć wzory takie jak na przykład jodełka. Wykonane prawidłowo wzory mogą dodać pomieszczeniu głębi i wymiaru. Przy wyborze tej opcji, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Kosztuje to więcej, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę stratę około 15% materiału na cięcia
  • Wzory szczególnie skomplikowane, wymagają do ułożenia doświadczonej ręki. Nie będzie to odpowiedni wybór, jeśli chcemy ułożyć podłogę sami.
Zerknij na:  Bufor ciepła - czym jest, jak działa i jaki wybrać?

Sprytny sposób na panele

Jeśli nasze pomieszczenie wymaga szybkiej zmiany, można skorzystać z ciekawej metody. Niektórzy z nas czasem zastanawiają się, czy można kłaść panele na panele. Odpowiedź jest prosta: tak. Demontowanie starych paneli może okazać się niepotrzebnym zabiegiem. Przedłuży to czas remontu i spowoduje bałagan. Jeśli dotychczas ułożone panele, są proste, nic się nie rusza ani nie trzeszczy, nie ma potrzeby ich zrywania. Ewentualne drobne ubytki nie przeszkodą. Można je wypełnić za pomocą pianki, kitu do parkietu lub fragmentów innych paneli.

Powiększanie przestrzeni

Podłogi laminowane mają to do siebie, że układane wzdłuż, mogą wywołać efekt powiększenia pomieszczenia. W zależności od tego, jak chcemy prezentować pomieszczenie, należy wybrać odpowiednią orientację.

Jeśli zależy nam na tym, by korytarz wydawał się dłuższy, wystarczy układać panele wzdłuż dłuższych ścian. Jeśli ma on sprawiać wrażenie szerszego, należy to zrobić w poprzek.

Ostateczna decyzja

Kierunek, który obierzemy przy układaniu podłogi z paneli, zależy ostatecznie od osobistych preferencji i poczucia estetyki. Warto jest jednak wziąć pod uwagę wymienione czynniki, takie jak kierunek padania światła lub szerokość pomieszczenia, aby uzyskać idealny wygląd. Istnieje wiele sposobów układania i trzeba wybrać odpowiedni, by uczynić mieszkanie wymarzonym miejscem.

Dodaj komentarz