Rozwijamy się, przechodzimy na bardziej ekologiczne systemy grzewcze, słyszymy o różnych nowinkach, może nawet sami się tym interesujemy. Jednak w przypadku buforu ciepła, stosunkowo wiele osób o nim nie słyszało. Dlaczego? Ponieważ nie jest to coś, co zawsze musi być. Jest to często opcja dodatkowa, tylko że… wciąż ważna. Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest bufor ciepła?
- Jak działa?
- Jaki bufor ciepła wybrać?
- Na ile wystarcza?
Co to jest bufor ciepła?
Bufor ciepła jest elementem dodatkowym, który posiada proste zadanie – ma poprawić wydajność instalacji, która ogrzewa nam dom. Może być ona oparta na cyrkulacji wody czy też glikolu. To nie ma większego znaczenia.
Bufor jest dobrze izolowanym zbiornikiem wykonanym ze stali nierdzewnej, czyli odpornej na korozję.
Jak działa bufor?
Bufor ciepła zasilany jest przez wodę płynącą z kotła. Co to znaczy?
Chodzi o to, że najprostszej budowy bufor ciepła posiada dwa wejścia i dwa wyjścia. Ogrzewana woda w kotle wędruje przez bufor do swojego celu. Powiedzmy, że do kranu, bo masz akurat ochotę na ciepłą kąpiel. Po kąpieli wyłączasz kocioł, aby nie ogrzewać wody bez celu, prawda? I słusznie, bo to wydatek.
Ale uwaga, bo zadaniem buforu jest magazynowanie tej nagrzanej wody i podtrzymanie jej temperatury do momentu wystudzenia zbiornika.
Zauważyłeś już korzyść?
Kiedy inny domownik będzie miał ochotę wziąć kąpiel, wyłączony kocioł nie będzie stanowić problemu, ponieważ ciepła woda wciąż będzie znajdować się w zbiorniku. Więc pozwala to na zmniejszenie wydatków, najprościej mówiąc.
Jaki bufor do domu 100m2?
Aby bufor ciepła mógł odpowiednio funkcjonować koniecznie musimy wybrać taki bufor, który będzie dostosowany do potrzeb naszego domu. Na przykładzie domu o powierzchni stu metrów kwadratowych możemy łatwo, w jaki sposób dobieramy taki zbiornik.
Jaki bufor do domu 100m2? Zakładając, że podstawowe informacje będą mieścić się w standardach, wyliczenia będą proste. Załóżmy dodatkowo, że potrzebujemy 100kWh do ogrzania domu. Na tej podstawie wiemy już, że zbiornik powinien mieć około 1800 litrów. Dlaczego tak? Ponieważ do spełnienia zapotrzebowania na 100kWh potrzebować będziemy około 60kWh, a to odpowiada akurat temu zbiornikowi.
Jak wyliczyć zapotrzebowanie?
Aby wyliczyć zapotrzebowanie, to jest jaki bufor będzie odpowiedni potrzebować będziemy kilku informacji:
- Po pierwsze wiedzy, gdzie znajdziemy specjalistów,
- Po drugie, znajomości cen konkurencji.
Ej, ale jak to? Możesz się teraz dziwić. Ale widzisz… jeżeli nie jesteś specjalistom, który na pewno zrobi to dobrze i weźmie na siebie odpowiedzialność za ewentualne poprawki, nie powinieneś robić tego samemu.
Oczywiście, możesz wzorować się na powyższym przykładzie, ale pod uwagę musimy wziąć takie rzeczy, jak:
- wielkość powierzchni,
- kształt pomieszczeń,
- liczba kondygnacji,
- izolacja budynku.
Poza ogromną ilością zalet, jakie posiada bufor ciepła, ma on niestety jedną wadę. Chodzi tu właśnie o to, że samemu ciężko jest dobrać idealny bufor.
Bufor ciepła z grzałką elektryczną
Teraz odpowiemy na pytanie, co jest lepsze: bufor ciepła z kotłem czy może bufor ciepła z grzałką elektryczną?
Jeżeli chodzi o ceny, wychodzi podobnie. Jeśli chodzi o estetykę… kocioł wygrywa nad grzałkami pewnym kosztem. O co chodzi?
Chodzi o to, że kocioł to tak naprawdę ładnie zabudowane grzałki, co nadaje estetyczny wygląd. W przypadku samych grzałek, po prostu nie są one obudowane. Taka różnica. Natomiast w przypadku konieczności dostania się do instalacji, na przykład po to, aby wymienić taką grzałkę, tym razem to bufor ciepła z grzałką elektryczną zwycięża konkurencję. Zawdzięcza to braku obudowy.
Także, jak widać, coś za coś. Niemniej jednak w przypadku wyboru między buforem ciepła z grzałką elektryczną a zbiornikiem zasilanym kotłem, decyzja jest w stu procentach zależna od nas.
Na pewno będą się one również różniły zapotrzebowaniem na moc grzałek, wydajnością i potrzebnymi złączami, ale są to już elementy, które wyjdą dopiero podczas dobierania buforu ciepła do domu.
Bufor ciepła na ile wystarcza?
Bufor ciepła na ile wystarcza? Co ile trzeba go ładować?
Bufor przy zwykłych temperaturach spokojnie można ładować co dwadzieścia cztery godziny. To oczywiście zależy od zużycia, jednak podana ilość czasu jest uśredniona.
Przy nieco bardziej ekstremalnych warunkach w ziemie, może być konieczne ładowanie co mniej więcej dwanaście godzin.
To wszystko zależy oczywiście od takich czynników jak pojemność zbiornika czy temperatura powietrza panująca na zewnątrz budynku.
Najnowsze komentarze