Farba do betonu na zewnątrz: jaką wybrać?

farba do betonu na zewnątrz

Beton to bardzo powszechnie stosowany materiał budowlany. Jego historia zaczęła się jeszcze przed naszą erą. Wykorzystywano go między innymi w starożytnym Egipcie, ale za wynalazców betonu powszechnie uważani są Rzymianie. Oczywiście dzisiaj beton produkowany jest według innych receptur. W składzie współcześnie produkowanego betonu jest woda, kruszywo (bardzo często jest to piasek) i cement. Do niektórych rodzajów betonu dodawane są także różnego rodzaju dodatki uszlachetniające mieszaninę. W efekcie na rynku dostępny jest nie tylko beton zwykły, ale także towarowy oraz architektoniczny. Możliwości wykorzystania betonu są ogromne. Wykorzystuje się go nie tylko na fundamenty różnych budowli. Z betonu wykonuje się posadzki (na przykład w garażach), ogrodzenia, kostkę brukową. Z uwagi na powszechne wykorzystanie betonu na runku dostępne są także farby przeznaczone specjalnie do malowania różnorodnych powierzchni wykonanych z tego właśnie materiału.

Jaka powinna być farba do betonu na zewnątrz?

Do malowania betonu najlepiej jest wybierać farby, których składniki zostały dobrane specjalnie pod kątem tego właśnie materiału. Tylko taka farba dobrze zabezpieczy betonowe elementy prze szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Farba do betonu na zewnątrz dodatkowo powinna sprawić, że betonowe ogrodzenie czy elementy małej architektury ogrodowej na długo zachowają ładny wygląd, a do tego będzie można z łatwością utrzymać je w czystości.

Zerknij na:  Podkład pod panele: jaki będzie najlepszy?

Jaka farba do betonu na zewnątrz sprawdzi się najlepiej?

Farby do betonu produkowane są z wykorzystaniem bardzo różnych spoiw. Farby do betonu na zewnątrz najczęściej są produktami, które w swoim składzie zawierają żywice poliakrylowe. Są to farby, które tworzą powłokę, która bardzo dobrze zabezpiecza beton przed zniszczeniem. Wśród farb przeznaczonych do malowania betonu na zewnątrz są również farby chlorokauczukowe, poliuretanowe i epoksydowe. Wyjątkową trwałą powłokę tworzą te ostatnie farby. Są one zaliczane do farb dwuskładnikowych. W ich składzie znajduje się żywica epoksydowa oraz utwardzacz . Betonowa posadzka może zostać pomalowana także farbą uretanowo-alkidową.

jaka farba na beton na zewnątrz
Fot. Jaka farba do betonu na zewnątrz nada się najlepiej ?

Która farba do betonu na zewnątrz będzie najlepsza?

Wiele zależy od tego, jakie betonowe elementy będą malowane. Inne parametry powinna mieć farba do malowania betonowego ogrodzenia, a inne ta, która zostanie wykorzystana do pomalowania betonowej posadzki na zewnątrz. Farba do posadzek betonowych na zewnątrz musi tworzyć powłokę, która będzie nie tylko odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, ale także odporna na ścieranie.

Farba na posadzki betonowe opinie: która farba ma najlepsze?

Bardzo dobrymi opiniami cieszą się farby uretanowo-alkidowe do malowania betonu. Spośród wszystkich rodzajów farb, które są przeznaczone do malowania betonu na zewnątrz wyróżniają się one wyjątkowo wysoką odpornością na ścieranie. Najważniejszym składnikiem tych farb jest żywica alkidowa. Ich plusem jest także duża wydajność. Na betonowe podłoże należy nałożyć dwie warstwy farby uretanowo-alkidowej. Poprzednia warstwa musi dobrze wyschnąć, zajmuje to około 16 godzin. Farba do malowania betonu na zewnątrz, która również ma dobre opinie to farba akrylowo-silikonowa. To rodzaj farby do produkcji, której został dodana nie tylko żywica poliakrylowa, ale także silikon. Farby te są jednak stosunkowo mało odporne na ścieranie. Nie koniecznie więc nadają się do malowania betonowych posadzek na zewnątrz. Do tego liczba kolorów, w których farby te są dostępne na rynku jest stosunkowo niewielka. Godna polecenia farba na beton na zewnątrz jest także farba epoksydowa. Jest ona bardzo odporna nie tylko na ścieranie, ale przede wszystkim na działanie różnych substancji chemicznych. Powłoka, którą tworzy farba epoksydowa do betonu na zewnątrz jest nie tylko bardzo trwała, ale także elastyczna. Farby epoksydowe dostępne są w dwóch rodzajach: rozpuszczalnikowe i bezrozpuszczalnikowe. Do tych pierwszych farb producenci dodają żywicę epoksydową o płynne konsystencji, do drugich o stałej konsystencji. Farbę epoksydową można wykorzystać nie tylko do malowania betonowych posadzek na zewnątrz, ale także tych, które znajdują się wewnątrz budynków. Należy jednak pamiętać, że pomieszczenie, w którym farba ta będzie używana – na przykład garaż – muszą mieć bardzo dobrą wentylację. Nie można malować przy zamkniętych drzwiach i oknach.

Zerknij na:  Jak pozbyć się kuny z domu?

Jak malować betonowe powierzchnie?

Nie ma znaczenia jaki rodzaj farby zostanie użyty, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przede wszystkim powinno ono być suche i czyste, a do tego równe. W zależności od tego, w jaki stanie znajduje się powierzchnia, która ma zostać pomalowana, konieczne może okazać się zastosowanie farby podkładowej lub preparatu gruntującego. Preparat gruntujący stosuje się w celu wyrównania chłonności, farba podkładowa zapewnia z kolei uzyskanie jednolitego koloru. Farba do betonu na zewnątrz można nakładać pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym. Z reguły nakłada się przynajmniej dwie warstwy.

Dodaj komentarz