Dom to miejsce odpoczynku i relaksu, które kojarzy się z ciepłem. Szukając źródeł ciepła najlepszych dla naszego komfortu i dostosowanym do naszych potrzeb, mamy kilka możliwości. Wybierać możemy pomiędzy tradycyjnymi grzejnikami, kominkami, czy ogrzewaniem podłogowym. Każdy wybór niesie za sobą pewne konsekwencje, instalując grzejniki zabieramy część wolnej przestrzeni, a instalując kominek musimy liczyć się ze wzmożonym kurzem.
Czy warto stosować ogrzewanie podłogowe?
W ciągu ostatnich kilkunastu lat ogrzewanie podłogowe upowszechniło się. Głównym powodem takiego stanu rzeczy stało się bardzo dobre oraz równomierne ogrzewania całych pomieszczeń i komfortu jaki za tym idzie. Aby ogrzewanie podłogowe było jak najbardziej wydajne i spełniało swoją funkcję, warto zastanowić się nad wyborem materiału wykończeniowego, który będzie posiadał wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, a także nie odkształcające się pod wpływem dużych zmian temperatury. Wśród dostępnych na rynku materiałów mamy kilka możliwości:
- płytki ceramiczne;
- kamień;
- wykładziny elastyczne;
- panele laminowane;
- materiały drewniane.
Płytki czy panele na ogrzewanie podłogowe?
Płytki podłogowe mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła dzielą się na terakotę, czy też gres. Terakota wypalana jest w dużo wyższej temperaturze niż glazura, co zwiększa jej odporność na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Gres natomiast idealnie sprawdza się zarówno na podłogach jak i na ścianach. Charakteryzuje się tym, iż wytrzymuje duże obciążenie i zmiany temperatury.
Planując montaż ogrzewania podłogowego, szczególnie w całym mieszkaniu, warto jednak pomyśleć o panelach, które mylnie kojarzą się z faktem iż nie można ich używać w przypadku ogrzewania podłogowego. Panuje krzywdzące przekonanie, iż panele nie nadają się na ogrzewanie- nic bardziej mylnego. Panele są łatwe w montażu i często tańsze od innych materiałów, a przy tym wyglądają dobrze przez długie lata. Na rynku z łatwością można znaleźć modele paneli podłogowych, które idealnie sprawdzą się jako materiał wykończeniowy, na ogrzewanie podłogowe. Panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe powinny być jednak skrupulatnie wybrane.
Rodzaje ogrzewania podłogowego a panele podłogowe
Zastanawiając się, jakie wybrać panele pod kontem ogrzewania podłogowego, warto wiedzieć, że materiały takie oznaczone są odpowiednio, dając gwarancję, że dane panele nie odkształcą się pod wpływem wysokiej temperatury. Nie bez znaczenia jest również jakiego typu ogrzewanie zostanie wykorzystane w danym pomieszczeniu, do wyboru są dwa typy:
- ogrzewanie podłogowe elektryczne– ma wiele zalet, jest łatwiejsze w montażu, umożliwia kładzenie mat grzewczych bezpośrednio na stare posadzki podczas remontu, jak i w nowo wybudowanych budynkach, przed wykonaniem posadzki. Ze względu na komfort cieplny, jak i na fakt, iż za ich pomocą nie podnosimy poziomu podłogi, ani nie obciążamy stropu są często wykorzystywane.
- ogrzewanie podłogowe wodne– w kontakcie z panelami jest korzystniejsze, ponieważ proces jego nagrzewania się jest wolniejszy, co sprawia że nie są one narażone na nagłe wahania temperatury. Przy takim rozwiązaniu wylewka betonowa pod przewodami cieplnymi powinna mieć grubość około 2 cm. Zastosowanie tego typu wylewki jest wymuszone koniecznością zapewnienia równomiernego rozkładu temperatury, wraz z możliwością stopniowego jej podnoszenia i utrzymania.
Co składa się na koszt montażu paneli?
Cena ogrzewania podłogowego różni się w zależności od wybranego jej typu. W przypadku ogrzewania wodnego koszt ten waha się między 80-120zł/m2, a w przypadku ogrzewania elektrycznego to koszt od 80- 400zł/m2 lecz w tym przypadku odchodzi nam koszt zakupu kotła grzewczego czy całego zestawu rur, pomp i zaworów. Sam koszt ogrzewania podłogowego oblicza się w przeliczeniu na m2. Panele w zależności od ich typu mają różną cenę, winylowe wahają się między 70-190zł/m2, laminowane od 20 do 100 zł/m2, panele korkowe od 85 do 150zł/m2, a panele drewniane to koszt od 100 do 200zł/m2. Na koszt paneli składa się również odpowiednie przygotowanie podłoża.
Jaki typ paneli wybrać na ogrzewanie podłogowe?
W ogrzewaniu podłogowym bardzo dobrze sprawdzają się panele winylowe, gdyż są dobrym przewodnikiem ciepła co przekłada się na możliwość ekonomicznego korzystania z ogrzewania i w dłuższej perspektywie czasu umożliwia obniżenie rachunków za ogrzewanie i sporych oszczędnościach w domowym budżecie. Panele laminowane cieszą się dużą popularnością z powodu korzystnej ceny i różnorodnego wyglądu. Pokryte są specjalnym papierem, który jest tłoczony by jak najlepiej odwzorowywać naturalnie wyglądające deski. Kolejnym rodzajem paneli są panele drewniane najbardziej przypominają naturalne drewno, głównie za sprawą ich powierzchni, którą stanowi naturalna warstwa drewna. W przypadku paneli korkowych również możliwe jest ich wykorzystanie na ogrzewanie podłogowe o ile ich grubość nie przekracza 5 mm, ten typ posadzki jest również antyelektrostatyczny, co czyni ją przyjazną dla osób z alergią wywoływaną przez kurz.
Najnowsze komentarze