Jak pozbyć się kuny z domu?

jak pozbyć się kuny z poddasza

Kuna jest niezwykle uroczo wyglądającym zwierzęciem z uroczym pyskiem i szarobrązowym futrem. Oprócz piękna to zwierzę ma instynktowne pragnienie podbierania mieszkańców kurnika. Z jednej strony kuna jest szkodliwym zwierzęciem, ale z drugiej strony może być sprzymierzeńcem, ponieważ skutecznie oczyszcza posesję ze wszystkich gryzoni, a zwłaszcza myszy i szczurów. Długość ciała kuny wynosi 42-59 cm, a puszysty ogon 16-32 cm. Gdy na strychu zagnieździ się kuna domowa jak się pozbyć, aby uniknąć zniszczeń, jakie może ona spowodować? Kuny są doskonałymi wspinaczami, a przez rynny lub ściany dostają się na strych budynku, gdzie jest ciepło i sucho.

Jak kuna wchodzi na dach?

Kuna potrafi wskakiwać na wysokość dwóch metrów, bez problemu wspina się po tynkach, skacze po rynnach, natomiast podpory dla piorunochronów są dla kuny doskonałą drabiną. Każde niewłaściwie docięte lub brakujące dachówki, dziury w blasze są zachętą dla kuny, która wykorzysta je do wejścia na dach. Jeżeli pod dachówką znajdzie folię dachową zagrożenie zagnieżdżeniem się rodziny kun jest bardziej możliwe.

Jak odstraszyć kunę ze strychu?

Odstraszanie jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie osiedleniu się kuny. Do tego celu służy tak zwany elektryczny pastuch. Należy zamocować go wzdłuż okapów dachu, przede wszystkim przy rynnach. Płynący z niewielkim napięciem prąd zniechęci kuny, które zrezygnują z zamieszkania na strychu lub będą poszukiwać innego wejścia. Dźwiękowe odstraszacze zainstalowane na zewnątrz domu (wodoodporne) lub wewnątrz mogą przepędzić kuny chętne do zajęcia strychu. Wszelkie siatki w oknach i drzwiach mogą zniechęcić kuny do dalszego poszukiwania wejścia do domu i penetrowania strychu. 

Zerknij na:  Stopnie blokowe, czyli szybki sposób na budowę funkcjonalnych i estetycznych schodów zewnętrznych

Jak pozbyć się kuny ze strychu?

W materiale izolacyjnym pod dachem (najczęściej w wełnie mineralnej) rozmieszczone są gniazda i kanały komunikacyjne. Ponadto kuny odrywają instalacje i kable, niszczą izolację budynków, a ponadto dostarczają żywność do swoich domów, a mianowicie gryzonie, gołębie, owoce i różne śmieci. Zazwyczaj mieszkańcy dowiadują się o obecności kuny w domu, słysząc hałas i krzyki w nocy, czas najbardziej aktywnego życia zwierzęcia. Zaniepokojeni hałasem w nocy ludzie zaczynają szukać przyczyn i znaleźć ślady grabieży:

  • Zjedzone druty, instalacje
  • Odchody
  •  Nieprzyjemne zapachy (gryzonie zawsze źle pachną).

Walka z kuną, która gniazduje w domu, nie jest najłatwiejsza. Najpowszechniej stosowanym i dość skutecznym sposobem są żywe pułapki, w które zwierzęta są wabione, a po schwytaniu wynoszone z domu. Po zdiagnozowaniu, że na strychu zamieszkały kuny można do jej schwytania wykorzystać surowe jajko, które jest przysmakiem kuny. Ustawiając taką pułapkę, należy pamiętać, że nie należy dotykać sprzętu ani przynęty gołymi rękami, ponieważ zwierzęta mają doskonały węch i są bardzo inteligentne. Jeśli tylko zwęszą zagrożenie, nie wpadną w pułapkę. Wszystko musi być zrobione w rękawiczkach. Po usunięciu kuny konieczne jest zamknięcie wszystkich otworów, przez które zwierzę mogłoby wejść do domu na strych.

jak pozbyć się kuny ze strychu
Fot. Jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się kuny z poddasza czy strychu ?

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Na rynku dostępne są również repelenty ultradźwiękowe, które wytwarzają dźwięki, prawie niesłyszalne dla ludzi. Najlepiej wybrać te, które wytwarzają jak najwięcej dźwięków o różnych częstotliwościach, aby zwierzęta nie przyzwyczaiły się do nich szybko. Skuteczne są również repelenty w postaci aerozoli, wieszaków lub torebek zapachowych. Są również polecane do ochrony samochodów przed kunami. Ale można ich również używać w domu na poddaszu. Wydaje się również, że skuteczne w pozbywaniu się kuny z poddasza jest zbieranie świeżo wyczesanej sierści psa (kuny boją się psów) w miejscach odwiedzanych przez nieproszonych lokatorów.

Zerknij na:  Jakie płytki do kuchni na podłogę wybrać?

Jak się pozbyć kuny z poddasza raz na zawsze?

Najskuteczniejszą metodą postępowania ze zwierzęciem jest wcześniejsze, bardzo dokładne uszczelnienie wszelkich miejsc, przez które zwierzę może wejść na poddasze. Niestety, wiele osób nie myśli o tym. Żywą pułapką dla małych przedstawicieli rodziny kuny jest rura o długości 90 cm, szerokości 14 cm i wysokości 18 cm, wykonana z desek o grubości 1,5 – 2,5 cm. Jedna strona końcowa tej rury jest zamknięta osłoną ze szkła organicznego, poruszającą się w rowkach desek przybijanych do końców dolnej i bocznych ścian. Zawór jest zamocowany w rowkach za pomocą gwoździa włożonego w gniazdo powierzchni czołowej górnej deski, tak, że zwierzę, które wpadło w pułapkę, nie mogło go podnieść.

Jak odstraszyć kuny z poddasza – metody ludowe?

Zabezpieczenia przed małym rabusiem mogą być dość proste. Na przykład smoła jest uważana za skuteczny sposób. Ludzie wierzą, że ściany pokryte tym żywicznym produktem wydzielają nieprzyjemne zapachy. Jednak ta metoda jest raczej wątpliwa: kuna może dostać się do domu przez dach nie dotykając ścian.

Jak pozbyć się kuny z domu za pomocą pułapek ramowych?

Pułapki ramowe występują w kilku odmianach: podstawa takich pułapek może być: owalna, okrągła, prostokątna. Są używane w warunkach, w których złapanie kuny w domu jest dość problematyczne. W tym momencie, gdy zwierzę wpada w pułapkę, sprężyny mocno uciskają szyję i łapy, uniemożliwiając jej ruch. Aby złapać kunę, trzeba używać przede wszystkim tego rodzaju pułapek, ponieważ mniejsze nie przyniosą rezultatu.

Zerknij na:  Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami

Wykonać zabezpieczenie dachu i nie trzeba będzie się zastanawiać jak się pozbyć kuny z poddasza?

Dobre zabezpieczenie dachu zapobiegnie wchodzeniu kun na poddasze. Jednak najlepiej zadbać o to na etapie jego budowy. Co zrobić, aby nie trzeba było szukać porady jak pozbyć się kuny z poddasza?

  • Otwory wentylacyjne a także wyloty pod pokrycie należy zasłonić stalowymi kratkami oraz metalowymi perforowanymi taśmami.
  • Grzebień okapu (wróblówka) może być zainstalowana między łatą okapową a pokryciem, co będzie przeciwdziałać przedostaniem się kun. Konieczna będzie także solidna metalowa taśma perforowana, której zadaniem będzie zabezpieczenie każdego wlotu pod pokrycie i wyloty spod niego. Gęste kratki są również niezbędne w dachówkach i kominkach wentylacyjnych.
  • Takie zabezpieczenia przed kunami na poddaszu i strychu mogą także pokrywać szczeliny kalenicowe, które umożliwiają wylot powietrza z przestrzeni wentylowanych.
  • Podbitka powinna być wykonana z drewna i szczelnie zamocowana. Powietrza pod podbitkę będzie dostawało się przez wykonane w niej gęsto rozmieszczone otwory.
  • Styropian, jako ocieplenie taki jak polistyren XPS lub płyty PIR nie jest preferowany przez kuny, które zawsze wybiorą wełnę mineralną. Nie lubią odgłosów, jakie on wydaje podczas wygryzania dziur lub wydrapywania.

Dodaj komentarz