Jak usunąć grzyb ze ściany? To pytanie spędza sen z powiek wielu z nas i większej roli nie odgrywa tutaj to, czy jesteśmy mieszkańcami wielopiętrowego bloku, czy posiadamy swój własny dom. Pleśń i grzyb to bardzo częsty problem mogący pojawić się w każdym pomieszczeniu nie zależnie od jego przeznaczenia czy użytkowania.
Zarówno pleśń jak i grzyby pojawiające się na ścianach stanowią zagrożenie dla życia naszego, dzieci czy też naszych domowych czworonożnych pupili. Problem niepożądanych przez nas wykwitów na ścinach nasila się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura w pomieszczeniach jest duża wyższa niż ta na zewnątrz budynku. Jednak wysoka różnica temperatur nie jest jedyną przyczyną pojawiania się pleśni i grzybów na ścianach.
Jakie są przyczyny powstawania pleśni i grzybów na powierzchni ścian i sufitów?
- wysoka wilgotność
- nieprawidłowa wentylacja
- nieszczelność dachów, rur
- wady konstrukcyjne budynku
Pamiętajmy, że aby skutecznie usunąć pleśń lub grzyb z powierzchni ścian należy przede wszystkim ustalić przyczynę jego powstawania w danym pomieszczeniu. W momencie gdzie tylko usuniemy zmiany mechanicznie nie pozbędziemy się problemu na długo. Jeśli nie wyeliminujemy przyczyny powstawania grzybów na ścianie, nie pozbędziemy się problemu na długi czas. Problem będzie nawracał systematycznie, a nasza praca nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Najprostszym sposobem na pozbycie się pleśni ze ściany jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji pomieszczeń. Podstawą naszego działania w walce z grzybami na ścianach powinno być systematyczne wietrzenie przestrzeni. Najprostszą metodą na zapewnienie odpowiedniego przepływu zimnego i ciepłego powietrza jest skorzystanie z funkcji rozszczelnienia jaką daje większość okien dostępnych na rynku. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w trakcie gotowania czy też suszenia prania w pomieszczeniu w okresie zimowym. Gdy tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, starajmy się otwierać okna nawet na krótka chwilę. Chociaż powyższe rozwiązania wydają się być banalne możemy być pewni, że są naprawdę skuteczne.
Co zrobić w sytuacji, gdy jednak pomimo naszych starań, na ścianie pojawi się grzyb?
Jak pozbyć się grzyba ze ściany trwale i skutecznie?
Istnieje wiele metod na pozbycie się problemu. W większości przypadków do pozbycia się problemu wystarczy zastosowanie odpowiedniego środka chemicznego. Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych. Należy jednak pamiętać, że z racji swojego przeznaczenia użycie tych substancji wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Zanim jednak zaczniemy usuwanie pleśń bardzo ważne jest sprawdzenie poziomu przyczepności tynku do ściany. Zrobimy to w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że za pomocą młotka opukamy ścianę lub sufit na około niepożądanego wykwitu. Głuchy odgłos powinien nas zaniepokoić, gdyż może świadczyć o udzieleniu się tynku od macierzą ściany co w konsekwencji może wiązać się z koniecznością położenia nowej warstwy tynku. W momencie gdy określimy głębokość zagrzybienia możemy przejść do dalszej pracy.
Jeśli utwierdźmy się w przekonaniu, że usuwanie pleśni nie wymaga od skuwania tynku i zakupimy odpowiedni preparat do usuwania zmian z powierzchni ścian powinniśmy bardzo dokładnie przeczytać instrukcje obsługi, która jest załączona do zakupionego przez nas środka. Podczas użycia środka chemicznego niezwykle ważne jest, żeby w pomieszczeniu nie było dzieci i zwierząt, a my sami posiadali ochronne rękawiczki i zachowali szczególną ostrożność. Bo użycia środka pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk.
Co jednak w sytuacji kiedy pleśń wniknęła na tyle głęboko, że konieczne jest położenie nowej warstwy tynku?
W momencie przystąpienia do skuwania zgrzybiałej warstwy powinniśmy pamiętać, że aby nasza praca nie poszła na marne konieczne jest usunięcie starego tynku z nawiązką. Fachowcy w tej dziedzinie zalecają , żeby skuć stary tynk w promieniu przynajmniej metra od miejsca wystąpienia pleśni. Gdy już odsłonimy mur powinniśmy oczyścić powierzchnie szczotką, a następnie przepłukać czystą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Kiedy powierzchnia będzie bezwzględnie sucha zaleca się dodatkowe zastosowanie środka grzybobójczego, co da nam pewność, że na tak przygotowanej powierzchni nie pozostaną żadne zalążki osuniętych drobnoustrojów. Teraz możemy przejść to kolejnego etapu, czy położenia nowego tynku. Przed nami ostatni etap w walce z grzybem, czyli profilaktyka. Nie od dziś wiadomo, ze lepiej zapobiegać, niż leczyć zatem pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, eliminowaniu powstawania wilgoci, a możemy być pewni, że pleśni na suficie będzie tylko przykrym wspomnieniem.
Pamiętajmy, że z pozory niewinnie wyglądające zmiany mogą nieść ze sobą szereg zagrożeń zarówno dla naszego zdrowia, ale również dla elementów konstrukcyjnych domu. Bardzo głębokie zagrzybienia mogą nawet doprowadzić do destrukcji połączeń pomiędzy cegłami. Szczególnie narażone na działanie drobnoustrojów z rację swojej budowy jest drewno. Pleśń i grzyby są ogromnym zagrożeniem dla surowca samego w sobie, a w momencie kiedy stanowi on budulec nie wykluczone, że zaatakowany przez drobnoustroje będzie zagrożeniem dla konstrukcji domu.
Najnowsze komentarze