Co położyć na ścianę w kuchni między szafkami

co na ścianę do kuchni

Co na ścianę w kuchni? Jest to podstawowe pytanie, które zadajemy sobie w trakcie wykańczania mieszkania. Z uwagi, ze kuchnia to serce całego domu, decyzja co położyć na ścianę pomiędzy szafkami wcale nie jest łatwa. Na rynku wykończeniowym spotkamy całą gamę rozwiązań. Zatem, co i dlaczego wybrać na ścianę w kuchni i czy muszą to być płytki?

Co położyć na ścianę w kuchni?

Miejsce pomiędzy blatem, a szafkami jest elementem kluczowym w aranżacji kuchni. Odpowiednio dobrany materiał i idealne wykończenie pomiędzy szafkami potrafi nadać charakteru każdej kuchni, a odpowiednio dobrany materiał uczyni wnętrze wyjątkowym. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań mających zastosowanie na kuchennych ścianach. Na sklepowych półkach oprócz tradycyjnych i przez wszystkich znanych płytek możemy spotkać:

  • tradycyjne płytki kuchenne
  • płytki z efektami imitujące różne powierzchnie od marmuru przez cegłę po beton
  • płyty szklane dedykowane do użytku na ścianach kuchennych
  • płyty laminowane
  • cegły oraz mniej popularne panele
  • blachy podobne do tych, które używane są w kuchniach restauracyjnych
  • farby i tapety przeznaczone  do użytku w kuchni

Co wybrać na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Jeśli tradycyjne płytki ścienne wydają się nam przereklamowane warto rozejrzeć się po sklepowych regałach, bowiem obecnie producenci usiłując sprostać oczekiwaniom klientów oferują ogromny wybór różnorodnych kafelków o wielu barwach, kształtach i fakturach. Ściana w kuchni nad blatem wyłożona płytkami będzie bardzo łatwa w czyszczeniu. W większości przypadków wystarczy przetrzeć płytki wilgotną ściereczką. Kafelki są odporne na zanieczyszczenia i temperatury, a ich ceny są bardo zróżnicowane, dzięki czemu każdy może znaleźć płytki idealne. Nie musimy wydawać kroci, aby miejsce między szafkami było ładne i było świetnym dodatkiem wizualnym do całości mebli. Jeśli jednak cena nie gra dla nas większej roli możemy zaszaleć z płytkami o wymyślnych formach, efektach i stworzyć pomiędzy meblami istne dzieło sztuki.

Zerknij na:  Firanki, zasłony, karnisze. Jak dobrać dekoracje okien?
co między szafkami w kuchni
Fot. Co wybrać między szafkami w kuchni ?

Bardzo prostym w utrzymaniu czystości jest również położony na kuchennej ścianie panel szklany, który większości przypadków jest wykonany ze specjalnie hartowanego szkła, co sprawia, że panel jest odporny na działanie wysokich temperatur. Podobnie zabezpieczone przed działaniami temperatur są panele laminowane, które z uwagi na materiał z jakiego są zrobione są znacznie tańsze od swoich szklanych konkurentów. Zarówno jedne, jak i drugie występują w wielu wariantach kolorystycznych. Istnieje również możliwość zrobienia panelu ściennego na zamówienie, co uczyni, że nasza kuchnia będzie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Panele położone na ścianę pomiędzy meblami stanowią ozdobę samą w sobie i z pewnością nadadzą się do każdego wnętrza. Decydując się na wykończenie ścian szkłem warto rozważyć zamówienie litego panelu, który będzie przygotowany indywidualnie dla nas, co doda niezwykłego szyku i elegancji naszemu wnętrzu.

Nowoczesna ściana nad blatem

Dość innowacyjnym rozwiązaniem w ostatnich latach jest ściana w kuchni wykończona blachą. Jest to inspiracja zaczerpnięta prosto z kuchni restauracyjnych. Blacha położona na ścianę sprawdzi się w szczególności w nowoczesnych aranżacjach. Blachy dostępne na rynku, a przeznaczone do wykańczania kuchni posiadają rozmaite efekty i faktury, jednak są dość trudne w czyszczeniu i wymagają stosowania specjalnych środków, dzięki którym zawsze będą wyglądać perfekcyjne. Tak wykończona kuchnia na pewno będzie cieszyć oko i zachwycać wszystkich naszych gości.

Kamień na ścianie w kuchni

Dobrym pomysłem na ścianę w kuchni jest kamień. Ten przeznaczony do położenia w kuchni jest odporny na działanie temperatury i wody jednak musimy liczyć się z ty, że nie jest to tanie rozwiązanie. Ogromna zaletą kamienia jest jego trwałość i różnorodność, dzięki czemu sprawdzi się w większości aranżacji, a efekt będzie utrzymywał się długie lata.

Zerknij na:  Stan zero

Co wybrać na ściany w kuchni, kiedy trudno nam się zdecydować, a płytki są dla nas przereklamowane lub szukamy rozwiązania tylko tymczasowego niewymagającego większych nakładów finansowych?

Pomysł na ścianę w kuchni tanim kosztem

Płytki, panele, kamień czy cegły nie są jedynymi rozwiązaniami na zagospodarowanie miejsca nad kuchennym blatem. Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór farb i tapet ze specjalnym przeznaczeniem właśnie na kuchenne ściany. Chociaż płytki są ponadczasowe i tradycyjne, szkło niezwykle dekoracyjny, pamiętajmy, że są to rozwiązanie na wiele lat. Na co dzień mało kto decyduje się na zrywanie płytek przypuśćmy co rok czy dwa. Jeśli ciężko nam się zdecydować, na to co położyć na ścianę, warto rozważyć tapety lub farby. Oba te rozwiązania są dość tanie, a ich niewątpliwą zaletą jest możliwość częstej zmiany wystroju. Wiadomą rzeczą jest, że łatwiej ścianę przemalować niż skuwać płytki, lub szklany panel. Farby i tapety są więc idealnym rozwiązaniem tymczasowym, do tego nie drogim i łatwym w utrzymaniu czystości. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to powierzchnia ściany ponieważ o ile wszelkie nierówności i niedoskonałości jesteśmy w stanie zamaskować kaflami, tak ściana przeznaczona pod malowanie musi być przygotowana idealnie.

Dodaj komentarz