Co warto wiedzieć na temat budowania systemem gospodarczym?

Co warto wiedzieć na temat budowania systemem gospodarczym?

W naszym kraju bardzo często korzysta się z rozwiązania, jakim jest budowa domu z uwzględnieniem systemu gospodarczego. Dzięki tej alternatywie można istotnie obniżyć koszty projektu. Co więcej, w rezultacie można także z łatwością dostosować kolejne fazy prac do możliwości finansowych. Dowiedz się zatem, na czym dokładnie polega budowa systemem gospodarczym i co warto wiedzieć na jej temat.

Co warto wiedzieć na temat budowy domu systemem gospodarczym?

Budowanie domu systemem gospodarczym to nic innego, jak wejście w rolę inwestora budowlanego w projekcie dotyczącym budowy swojego domu. W tym przypadku sam organizujesz wszelkie etapy związane z realizacją inwestycji. Z kolei specjaliści odpowiadają za realizację tylko niektórych zadań.

Dom systemem gospodarczym, czyli jakie są najważniejsze cechy takiej inwestycji?

Dom systemem gospodarczym to projekt, który wyróżnia się pewnymi cechami. Najważniejsze w tym przypadku jest to, że inwestor:

 • samodzielnie wykonuje zadania, które nie wymagają odpowiednich pozwoleń,

 • zajmuje się wszystkimi formalnościami prowadzącymi do realizacji konkretnego projektu,

 • kupuje materiały budowlane i odpowiada za ich transport.

Zerknij na:  Drzwi przesuwne do szafy – jak zrobić je samemu?

Budowanie systemem gospodarczym, czyli jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania?

Po pierwsze budowanie systemem gospodarczym to znacznie tańsze rozwiązanie, ponieważ wiele prac wykonuje się samodzielnie. Dzięki temu można oszczędzić mnóstwo kosztów. Jednakże jest to opcja przeznaczona dla osób doświadczonych, ponieważ w przeciwnym wypadku można narazić się na oszukanie ze strony dostawców. Korzyścią jest również to, że w tym przypadku bez problemu można dostosować tempo powstawania projektu do wielkości swojego budżetu przeznaczonego na realizację tego zadania. Ponadto wybór takiego sposobu budowy pozwala także na wprowadzenie ewentualnych korekt podczas wykonywania konkretnych prac. Gdy coś jest źle, tak naprawdę od razu można zastosować odpowiednie zmiany. Co więcej, wybór systemu gospodarczego, jeśli chodzi o budowę domu, umożliwia sprawowanie większej kontroli nad pracą fachowców.

Budowanie domu systemem gospodarczym, czyli na co należy uważać?

System gospodarczy z pewnością przyniesie Ci wiele korzyści. Jednakże są kwestie, na które należy uważać. Po pierwsze musisz nastawić się na to, że budowanie systemem gospodarczym trwa trochę dłużej. Dlatego, jeżeli zależy Ci na sprawnym przedsięwzięciu, to w tym przypadku raczej tego nie osiągniesz. Jest to niezwykle istotne dla osób, które pragną sfinansować projekt z kredytu hipotecznego. W takich okolicznościach bank z pewnością będzie chciał od Ciebie uzyskać harmonogram realizacji poszczególnych zadań związanych z budową oraz systematycznego uiszczania opłat. Oczywiście taka opcja nie jest dobra dla każdego. Może z niej skorzystać wyłącznie osoba, która dysponuje wiedzą na temat budownictwa. W przeciwnym wypadku można narazić się na wiele niespodzianek i problemów.

Zerknij na:  Projekt budowlany a wykonawczy - najważniejsze różnice

Jak przygotować kosztorys w przypadku budowania domu systemem gospodarczym?

Niestety, gdy zdecydujesz się na budowanie domu systemem gospodarczym do Ciebie będzie należało zadanie związane z przygotowaniem kosztorysu potrzebnych prac. Do przejścia przez ten etap będziesz potrzebował lub potrzebowała informacji, które dotyczą poszczególnych etapów związanych z realizacją przedsięwzięcia. Co więcej, musisz mieć też wszelkie dane dotyczące wynajęcia ekipy budowlanej czy też innych formalności. Wiadomości związane z tymi właśnie kosztami musisz dostarczyć również do banku, który będzie udzielał Ci kredytu.

Ile kosztuje budowa systemem gospodarczym?

Tak, jak to wspominaliśmy wcześniej, w przypadku budowy domu systemem gospodarczym można poczynić spore oszczędności. Niższe koszty poniesiesz między innymi za takie prace jak: murowanie, kopanie ław fundamentowych czy też przy działaniach wykończeniowych. Istotne jest również to, że samodzielnie przez inwestora mogą być też wykonane czynności związane z założeniem kanalizacji. Niestety jednak nie wszystko jest możliwe do samodzielnego wykonania. W tym przypadku inwestor będzie musiał zlecić między innymi wykonanie dachu czy też instalacji. Pamiętaj, że nie chodzi tu tyle o stopień skomplikowania tych prac, ale przede wszystkim potrzebne certyfikaty i korzystanie ze wsparcia specjalistycznych urządzeń.

Z jakich etapów składa się budowanie systemem gospodarczym?

W przypadku budowania systemem gospodarczym należy uwzględnić następujące etapy:

 • kupno działki budowlanej,

 • projekt budowlany domu,

 • zatrudnienie kierownika budowy,

 • zdobycie specjalisty, który zajmie się przygotowaniem obrysu budynku i określi przekop pod fundamenty,

 • uzbrojenie działki budowlanej,

 • wniesienie sufitów i ścian,

 • rozprowadzenie elektryki,

 • wykonanie wylewek, kominów czy też stolarki okiennej,

 • zamknięcie stanu surowego na zimę.

Zerknij na:  Malowanie elewacji: jaką farbę elewacyjną wybrać i jak malować? Poradnik krok po kroku

Źródło: https://kolejnyrozdzial.pl/

Dodaj komentarz