Beton i mikrocement zamiast płytek i paneli – jakie zalety ma to rozwiązanie?

Beton i mikrocement zamiast płytek i paneli - jakie zalety ma to rozwiązanie?

Bywa, że podłogi betonowe kojarzą się jedynie z surowymi halami fabrycznymi lub potężnymi mostami i wiaduktami. Niesłusznie! Betonowa podłoga to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się we wnętrzu domu lub mieszkania. Beton na podłodze wcale nie musi być zimny i surowy, a przeróżne kolory i zróżnicowane faktury można mu z łatwością nadać przez odpowiednie wykończenie.

Zalety podłóg betonowych, które warto znać

Podłogi wykonane z betonu mają kilka bardzo praktycznych atutów:

  • są trwałe (skojarzenie z wiaduktami i fundamentami wielotonowych konstrukcji jest jak najbardziej na miejscu);
  • nie chłoną wody (również ta cecha sprawia, że beton znajduje tak szerokie zastosowanie w budownictwie);
  • są pozbawione gromadzących zanieczyszczenia  i wymagających konserwacji spoin; do wyczyszczenia posadzki z betonu wystarczy woda z domowym detergentem typu „Ludwik”

Dodatkowym walorem betonowej podłogi jest optyczne powiększanie przestrzeni, w których jest ułożona.

Przyjazny dla środowiska, solidny materiał

Trwałość betonu sprawia, że podłoga nie odkształca się, jest odporna na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, np. zadrapania pazurami psów i kotów oraz  uderzenia spadających przedmiotów.  Odporność na plamy zapewnia pokrycie posadzki z betonu specjalną żywicą.  Odmiennie niż wiele rodzajów płytek ceramicznych, beton na podłodze jest wystarczająco zabezpieczony po zaledwie jednej impregnacji.

Co prawda beton kojarzy się z przemysłem i wielkimi miastami, jednak jest materiałem ekologicznym. Powstaje z naturalnych materiałów, a do montażu wykonanej zeń podłogi nie są potrzebne niebezpieczne substancje chemiczne. Zbędne są też np. drażniące układ oddechowy i sprzyjające alergiom impregnaty do drewna lub farby gruntujące stosowane przy malowaniu tworzyw sztucznych.

Zerknij na:  Jak usunąć tapetę ze ściany Domowe sposoby na zrywanie tapet.

Gwoli sprawiedliwości, trzeba przyznać, że beton ma jedną wadę: nie jest zbyt wytrzymały na rozciąganie. Sprawia to, że w niesprzyjających okolicznościach na posadzce wykonanej z tego materiału mogą pojawiać się rysy i pęknięcia. Pamiętajmy, że kilka płytkich spękań i zarysowań nie świadczy ani o wadzie materiału ani o nieprofesjonalnym montażu, gdyż przyczyną może być np. osiadanie podłoża albo użytkowanie pomieszczenia zanim ułożona w nim betonowa podłoga osiągnęła właściwą wytrzymałość.

Jak najlepiej dobrać podłogę z betonu?

Beton na podłodze to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Nadaje się doskonale do niezbyt wielkich mieszkań i małych pokoi. Bardzo dobrze funkcjonuje również w obszernych pomieszczeniach, np. hallach reprezentacyjnych willi, salonach dużych domów albo w industrialnych loftach.

Posadzka wykonana z betonu sprawdza się w jadalni, sypialni lub pokoju wypoczynkowym. Z pewnością będzie interesującą alternatywą dla paneli podłogowych, parkietu i innych spowszedniałych rozwiązań. Beton można ułożyć także w kuchni i w łazience, nawet w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i wysoką temperaturę, np. pod prysznicem. Taka posadzka jest chroniona przed wodą dzięki odpowiednio dobranemu impregnatowi. Decydując się na montaż podłogi wykonanej z betonu w sypialni lub salonie warto pomyśleć o instalacji wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Dzięki temu, zimą posadzka będzie ciepła i miła w dotyku, a wnętrze stanie się przytulne.

Jak powstaje betonowa posadzka?

Niezależnie do wnętrza, podłoga z betonu może być wykonana na dwa sposoby:

  • wylanie na miejscu, powstaje wtedy podłoga bezspoinowa;
  • ułożenie z prefabrykowanych lub wykonanych na zamówienie płyt.
Zerknij na:  Grzyb w domu - jak skutecznie go zwalczyć?

Jak już wspomnieliśmy, posadzki bez spoin łatwiej utrzymać w czystości. Ich zaletą jest też większa trwałość oraz wybór między betonem zacieranym i polerowanym.

Podłoga z betonu polerowanego jest bardzo elegancka, a jej połysk sprawia, że wygląda niczym tafla szkła lub gładkiego lodu. Do polerowania wykorzystuje się szlifierki wyposażone w ściernice diamentowe, po zakończeniu szlifowania beton dodatkowo wybłyszcza się. Przed polerowaniem materiałowi można nadać wybrany kolor z pomocą barwników lub kruszyw. Przykładowo, dodatek marmuru tworzy odcień podobny do bieli, a bazalt  nadaje antracytową czerń. Znany z hoteli i galerii handlowych beton polerowany można śmiało polecić do salonu, gabinetu i każdego innego pomieszczenia, które ma zyskać nieco więcej elegancji.

Powierzchnia podłogi wykonanej z betonu zacieranego jest wyrównywana specjalnymi narzędziami zwanymi zacieraczkami. Przed zacieraniem betonu, można posypać jego powierzchnię utwardzaczem, który dodatkowo nada jej np. kolor grafitu, platyny albo tytanu. Po zatarciu, posadzka staje się satynowa. Kolejnym etapem wykończenia może być impregnacja lub pokrycie środkiem nadającym połysk.  Beton zacierany szczególnie dobrze wygląda we wnętrzach o surowym, przemysłowym stylu. W mieszkaniu lub domu sprawdzi się zarówno w salonie i pokoju dziennym, jak i w przedpokoju czy łazience.

Podłogi betonowe można też pokryć przezroczystą żywicą, która zapewni ochronę przed wodą i stworzy powłokę antystatyczną. W żywicy można zatopić np. opiłki metalu, brokat lub monety, a także pokryć nią ułożone na betonie zdjęcia albo grafiki.

Mikrocement na podłodze – uzupełnienie lub alternatywa dla betonowych posadzek

Mikrocement, w budownictwie nazwany również nanocementem, to kompozycja cementu wysokosprawnego, żywic polimerowych oraz pigmentów i twardych kruszyw. Znajduje ona zastosowanie np. w budynkach użyteczności publicznej. Mikrocement na podłogach takich obiektów jest stosowany tam, gdzie konieczne jest połączenie dekoracyjności, atrakcyjnego wykończenia wnętrza oraz trwałości powłok. Z tego powodu, wykonane z nanocementu podłogi można spotkać np. w salonach samochodowych, salach wystawowych i sklepach. Materiał ten pojawia się często w nowoczesnych wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym i loftowym.

Zerknij na:  Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Ceny kuchni na wymiar 2022

Mikrocement doskonale sprawdza się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Najczęściej jest układany jako posadzka na wykonanych z betonu wylewkach. W ten sposób można wykończyć np. podłogę w hallu lub salonie albo monolityczne schody.  Dzięki oszlifowaniu powłoka może być bardzo gładka, przypominając taflę szkła albo polerowany kamień. Można również zdecydować się na nadanie powierzchni struktury, np. odciskając wzory. Barwienie pozwala na uzyskanie wybranego koloru oraz np. efektu przecierek. Odpowiednio wykonana podłoga z mikrocementu wygląda jak ozdobny beton.

Nanocement ułożony na podłodze tworzy cienkowarstwową, liczącą zaledwie 2-3 mm powłokę, która jest twarda a przy tym odporna wiele szkodliwych czynników, np.:

  • ścieranie, zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne;
  • wilgoć i gorąco;
  • chemię gospodarczą;
  • tłuszcze różnego rodzaju;
  • oleje samochodowe.

Zagrożeniem dla posadzki pokrytej mikrocementem mogą okazać się jedynie mocne środki chemiczne o kwaśnym Ph., które są w stanie odbarwić powłokę a nawet spowodować jej osłabienie. Warto w tym miejscu dodać, że tak samo jak beton, ułożony na podłodze nanocement nie ma spoin. Jednolitość powierzchni bardzo ułatwia utrzymanie jej w czystości.

 

Artykuły źródłowe znajdziesz na: https://ebudowadomu.pl/

Dodaj komentarz