PKFI.pl
  • Budowa i remont
  • Dom
  • Fotowoltaika
  • Inne
  • Ogród
  • Porady
  • Wnętrze
No Result
View All Result
PKFI.pl
  • Budowa i remont
  • Dom
  • Fotowoltaika
  • Inne
  • Ogród
  • Porady
  • Wnętrze
No Result
View All Result
PKFI.pl
No Result
View All Result

Strona główna » Budowa i remont » Beton i mikrocement zamiast płytek i paneli – jakie zalety ma to rozwiązanie?

Beton i mikrocement zamiast płytek i paneli – jakie zalety ma to rozwiązanie?

Grzeszczak Michał by Grzeszczak Michał
6 kwietnia, 2023
in Budowa i remont
0
Beton i mikrocement zamiast płytek i paneli - jakie zalety ma to rozwiązanie?

Beton i mikrocement zamiast płytek i paneli - jakie zalety ma to rozwiązanie?

0
SHARES
1
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Bywa, że podłogi betonowe kojarzą się jedynie z surowymi halami fabrycznymi lub potężnymi mostami i wiaduktami. Niesłusznie! Betonowa podłoga to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się we wnętrzu domu lub mieszkania. Beton na podłodze wcale nie musi być zimny i surowy, a przeróżne kolory i zróżnicowane faktury można mu z łatwością nadać przez odpowiednie wykończenie.

Zalety podłóg betonowych, które warto znać

Podłogi wykonane z betonu mają kilka bardzo praktycznych atutów:

  • są trwałe (skojarzenie z wiaduktami i fundamentami wielotonowych konstrukcji jest jak najbardziej na miejscu);
  • nie chłoną wody (również ta cecha sprawia, że beton znajduje tak szerokie zastosowanie w budownictwie);
  • są pozbawione gromadzących zanieczyszczenia  i wymagających konserwacji spoin; do wyczyszczenia posadzki z betonu wystarczy woda z domowym detergentem typu „Ludwik”

Dodatkowym walorem betonowej podłogi jest optyczne powiększanie przestrzeni, w których jest ułożona.

Przyjazny dla środowiska, solidny materiał

Trwałość betonu sprawia, że podłoga nie odkształca się, jest odporna na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, np. zadrapania pazurami psów i kotów oraz  uderzenia spadających przedmiotów.  Odporność na plamy zapewnia pokrycie posadzki z betonu specjalną żywicą.  Odmiennie niż wiele rodzajów płytek ceramicznych, beton na podłodze jest wystarczająco zabezpieczony po zaledwie jednej impregnacji.

Co prawda beton kojarzy się z przemysłem i wielkimi miastami, jednak jest materiałem ekologicznym. Powstaje z naturalnych materiałów, a do montażu wykonanej zeń podłogi nie są potrzebne niebezpieczne substancje chemiczne. Zbędne są też np. drażniące układ oddechowy i sprzyjające alergiom impregnaty do drewna lub farby gruntujące stosowane przy malowaniu tworzyw sztucznych.

Gwoli sprawiedliwości, trzeba przyznać, że beton ma jedną wadę: nie jest zbyt wytrzymały na rozciąganie. Sprawia to, że w niesprzyjających okolicznościach na posadzce wykonanej z tego materiału mogą pojawiać się rysy i pęknięcia. Pamiętajmy, że kilka płytkich spękań i zarysowań nie świadczy ani o wadzie materiału ani o nieprofesjonalnym montażu, gdyż przyczyną może być np. osiadanie podłoża albo użytkowanie pomieszczenia zanim ułożona w nim betonowa podłoga osiągnęła właściwą wytrzymałość.

Jak najlepiej dobrać podłogę z betonu?

Beton na podłodze to rozwiązanie bardzo uniwersalne. Nadaje się doskonale do niezbyt wielkich mieszkań i małych pokoi. Bardzo dobrze funkcjonuje również w obszernych pomieszczeniach, np. hallach reprezentacyjnych willi, salonach dużych domów albo w industrialnych loftach.

Posadzka wykonana z betonu sprawdza się w jadalni, sypialni lub pokoju wypoczynkowym. Z pewnością będzie interesującą alternatywą dla paneli podłogowych, parkietu i innych spowszedniałych rozwiązań. Beton można ułożyć także w kuchni i w łazience, nawet w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i wysoką temperaturę, np. pod prysznicem. Taka posadzka jest chroniona przed wodą dzięki odpowiednio dobranemu impregnatowi. Decydując się na montaż podłogi wykonanej z betonu w sypialni lub salonie warto pomyśleć o instalacji wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Dzięki temu, zimą posadzka będzie ciepła i miła w dotyku, a wnętrze stanie się przytulne.

Jak powstaje betonowa posadzka?

Niezależnie do wnętrza, podłoga z betonu może być wykonana na dwa sposoby:

  • wylanie na miejscu, powstaje wtedy podłoga bezspoinowa;
  • ułożenie z prefabrykowanych lub wykonanych na zamówienie płyt.

Jak już wspomnieliśmy, posadzki bez spoin łatwiej utrzymać w czystości. Ich zaletą jest też większa trwałość oraz wybór między betonem zacieranym i polerowanym.

Podłoga z betonu polerowanego jest bardzo elegancka, a jej połysk sprawia, że wygląda niczym tafla szkła lub gładkiego lodu. Do polerowania wykorzystuje się szlifierki wyposażone w ściernice diamentowe, po zakończeniu szlifowania beton dodatkowo wybłyszcza się. Przed polerowaniem materiałowi można nadać wybrany kolor z pomocą barwników lub kruszyw. Przykładowo, dodatek marmuru tworzy odcień podobny do bieli, a bazalt  nadaje antracytową czerń. Znany z hoteli i galerii handlowych beton polerowany można śmiało polecić do salonu, gabinetu i każdego innego pomieszczenia, które ma zyskać nieco więcej elegancji.

Powierzchnia podłogi wykonanej z betonu zacieranego jest wyrównywana specjalnymi narzędziami zwanymi zacieraczkami. Przed zacieraniem betonu, można posypać jego powierzchnię utwardzaczem, który dodatkowo nada jej np. kolor grafitu, platyny albo tytanu. Po zatarciu, posadzka staje się satynowa. Kolejnym etapem wykończenia może być impregnacja lub pokrycie środkiem nadającym połysk.  Beton zacierany szczególnie dobrze wygląda we wnętrzach o surowym, przemysłowym stylu. W mieszkaniu lub domu sprawdzi się zarówno w salonie i pokoju dziennym, jak i w przedpokoju czy łazience.

Podłogi betonowe można też pokryć przezroczystą żywicą, która zapewni ochronę przed wodą i stworzy powłokę antystatyczną. W żywicy można zatopić np. opiłki metalu, brokat lub monety, a także pokryć nią ułożone na betonie zdjęcia albo grafiki.

Mikrocement na podłodze – uzupełnienie lub alternatywa dla betonowych posadzek

Mikrocement, w budownictwie nazwany również nanocementem, to kompozycja cementu wysokosprawnego, żywic polimerowych oraz pigmentów i twardych kruszyw. Znajduje ona zastosowanie np. w budynkach użyteczności publicznej. Mikrocement na podłogach takich obiektów jest stosowany tam, gdzie konieczne jest połączenie dekoracyjności, atrakcyjnego wykończenia wnętrza oraz trwałości powłok. Z tego powodu, wykonane z nanocementu podłogi można spotkać np. w salonach samochodowych, salach wystawowych i sklepach. Materiał ten pojawia się często w nowoczesnych wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym i loftowym.

Mikrocement doskonale sprawdza się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Najczęściej jest układany jako posadzka na wykonanych z betonu wylewkach. W ten sposób można wykończyć np. podłogę w hallu lub salonie albo monolityczne schody.  Dzięki oszlifowaniu powłoka może być bardzo gładka, przypominając taflę szkła albo polerowany kamień. Można również zdecydować się na nadanie powierzchni struktury, np. odciskając wzory. Barwienie pozwala na uzyskanie wybranego koloru oraz np. efektu przecierek. Odpowiednio wykonana podłoga z mikrocementu wygląda jak ozdobny beton.

Nanocement ułożony na podłodze tworzy cienkowarstwową, liczącą zaledwie 2-3 mm powłokę, która jest twarda a przy tym odporna wiele szkodliwych czynników, np.:

  • ścieranie, zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne;
  • wilgoć i gorąco;
  • chemię gospodarczą;
  • tłuszcze różnego rodzaju;
  • oleje samochodowe.

Zagrożeniem dla posadzki pokrytej mikrocementem mogą okazać się jedynie mocne środki chemiczne o kwaśnym Ph., które są w stanie odbarwić powłokę a nawet spowodować jej osłabienie. Warto w tym miejscu dodać, że tak samo jak beton, ułożony na podłodze nanocement nie ma spoin. Jednolitość powierzchni bardzo ułatwia utrzymanie jej w czystości.

 

Artykuły źródłowe znajdziesz na: https://ebudowadomu.pl/

Previous Post

Poradnik krok po kroku jak wykonać wylewkę samopoziomującą

Next Post

Mury na granicy – technologia i koszty ich budowy

Grzeszczak Michał

Grzeszczak Michał

Urodziłem się i wychowałem w Krakowie, ale mieszkam pod Warszawą od 8 lat. Moje pasje to podróże i jedzenie. Z serca jestem smakoszem, z zawodu inżynierem. Od lat pracuję w zawodzie dostarczając swoim klientom oryginalnych rozwiązań. Projektuję domy, nadzoruję ich realizację i inspiruję w procesie aranżacji wnętrz oraz ogrodów.

Powiązane publikacje

Piękny klinkier to wysoka jakość
Budowa i remont

Piękny klinkier to wysoka jakość

by Grzeszczak Michał
6 kwietnia, 2023
0

Cegła klinkierowa wymiary to doskonała rzecz. Jest to doskonała cegła do budowania. Sprawdza się doskonale i ma znaczenie dla niejednej osoby....

Read more
Jak zbudować domek narzędziowy z płyt OSB
Budowa i remont

Jak zbudować domek narzędziowy z płyt OSB?

by Grzeszczak Michał
6 kwietnia, 2023
0

Posiadacze domów z ogrodem lub działkowcy często borykają się z brakiem miejsca na składowanie różnego rodzaju narzędzi ogrodowych czy środków...

Read more
Co warto wiedzieć na temat budowania systemem gospodarczym?
Budowa i remont

Co warto wiedzieć na temat budowania systemem gospodarczym?

by Grzeszczak Michał
6 kwietnia, 2023
0

W naszym kraju bardzo często korzysta się z rozwiązania, jakim jest budowa domu z uwzględnieniem systemu gospodarczego. Dzięki tej alternatywie...

Read more
Budowa budynku gospodarczego do 35m2
Budowa i remont

Budowa budynku gospodarczego do 35m2

by Grzeszczak Michał
6 kwietnia, 2023
0

Budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 m2 w świetle art. 29 ust. 1 pkt 14 Ustawy z dnia 7...

Read more
Next Post
Mury na granicy - technologia i koszty ich budowy

Mury na granicy - technologia i koszty ich budowy

Budowa budynku gospodarczego do 35m2

Budowa budynku gospodarczego do 35m2

Please login to join discussion
Porady

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości w świetle prawa cywilnego

6 kwietnia, 2023
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości w świetle prawa cywilnego

Przystępując od omówienia problematyki bezumownego korzystania z nieruchomości warto zauważyć, że roszczenia wynikającej z korzystania z cudzej rzeczy bez tytułu...

Read more
by Grzeszczak Michał
0 Comments
Wnętrze

14 pomysłów na oryginalną dekorację ściany

20 stycznia, 2022
14 pomysłów na oryginalną dekorację ściany

Kompletny przewodnik po dekoracjach ściennych DIY: od złomu do łatwych kreacji Ta książka to obszerny przewodnik, który został stworzony, aby...

Read more
by Grzeszczak Michał
0 Comments
Inne

Jaka wilgotność powietrza w domu jest optymalna?

20 stycznia, 2022
Jaka wilgotność powietrza w domu jest optymalna?

Jaki jest idealny poziom wilgotności w domu i jak upewnić się, że jesteś w zdrowym zakresie? Idealny poziom wilgotności w...

Read more
by Grzeszczak Michał
0 Comments
Dom

Jak wyregulować drzwi?

21 stycznia, 2022
Jak wyregulować drzwi

Jak wyregulować wysokość drzwi? System regulacji wysokości drzwi to narzędzie do regulacji wysokości drzwi. Można to zrobić, dopasowując śruby mocujące...

Read more
by Grzeszczak Michał
0 Comments
Wnętrze

Modne firany i zasłony do nowoczesnej kuchni

20 stycznia, 2022
Modne firany i zasłony do nowoczesnej kuchni

Przewodnik po zakupach zasłon w stylowych i nowoczesnych kuchniach Kuchnia to pomieszczenie, które służy do gotowania i przygotowywania posiłków. To...

Read more
by Grzeszczak Michał
0 Comments
Budowa i remont

Malowanie elewacji: jaką farbę elewacyjną wybrać i jak malować? Poradnik krok po kroku

20 stycznia, 2022
Malowanie elewacji: jaką farbę elewacyjną wybrać i jak malować? Poradnik krok po kroku

5 najlepszych wykończeń dla uroczej i eleganckiej farby elewacyjnej 5 najlepszych wykończeń dla uroczej i eleganckiej farby elewacyjnej to: -Biała...

Read more
by Grzeszczak Michał
0 Comments
Ogród

Pergola tarasowa – ile kosztuje i co warto wiedzieć przed zakupem?

21 stycznia, 2022
Pergola tarasowa – ile kosztuje i co warto wiedzieć przed zakupem

Pergola tarasowa czy meble ogrodowe – najlepsza inwestycja w letni dom? Meble ogrodowe to funkcjonalny mebel, który można wykorzystać w...

Read more
by Grzeszczak Michał
0 Comments

Kategorie

  • Budowa i remont
  • Dom
  • Inne
  • Ogród
  • Porady
  • Wnętrze

Strony

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • Porady budowlane – pkfi.pl

Najnowsze komentarze

    Porady budowlane – pkfi.pl Domki z Marzeń - Budujemy i urządzamy! ZSO2.edu.pl - Budowa domu, instalacje, wnętrza, fachowe porady KolejnyRodzial.pl - o Budowlance wiemy wszystko

    © 2021 pkfi.pl – profesjonalny portal budowlany

    No Result
    View All Result
    • Budowa i remont
    • Dom
    • Fotowoltaika
    • Inne
    • Ogród
    • Porady
    • Wnętrze

    © 2021 pkfi.pl – profesjonalny portal budowlany