Co warto wiedzieć na temat ocieplania ścian od wewnątrz?

Co warto wiedzieć na temat ocieplania ścian od wewnątrz

Izolacja ścian od wewnątrz przed wilgocią ma bardzo dużo dobrych stron. Dzięki temu zapewniamy sobie nie tylko właściwą ochronę, ale również zachowujemy piękną elewację. Jednakże jest to proces trochę bardziej złożony niż ocieplanie zewnętrzne. Podstawową zasadą jest wykonanie obliczeń dotyczących kwestii termiczno-wilgotnościowych. Powala to na wybór odpowiedniej grubości ocieplenia. Dowiedz się, jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz.

W jakich sytuacjach należy ocieplić ściany budynku od wewnątrz?

Czasami nie ma innego wyboru i trzeba wybrać ocieplenie ścian budynku od środka. Dokonuje się tego, gdy obiekt budowlany ma elewację, którą pragniemy zachować. Co więcej, do tego sposobu sięga się, gdy budynek jest pod opieką konserwatora zabytków. Ponadto, odbywa się także wówczas, gdy ma się prawo tylko do części domu, a pozostali właściciele nie wyrażają zgody na zewnętrzne ocieplenie budynku.

Czym ocieplić ścianę pokoju od wewnątrz?

Do izolacji ścian od wewnątrz wykorzystuj się różne materiały. Najczęściej praktykuje się:

  • ocieplanie ścian od wewnątrz styropianem,
  • ocieplani ścian od wewnątrz wełną.

ocieplenie ścian od wewnątrz

Jak ocieplić ścianę od wewnątrz – podstawowe wymagania?

Po zabiegu polegającym na ociepleniu ścian od środka konstrukcja obiektu, a więc ściany zewnętrzne i stropy znajdą się w nieogrzewanej strefie. Brak ocieplenia powoduje, że cała ściana osiąga wyższą temperaturę. Wyłącznie mała część umieszczona jest w obszarze, w którym temperatura kształtuje się na poziomie poniżej 0 stopnia. Dlatego, gdy dojdzie do szkód powstałych w związku z wodą zamarzającą w murze, będą one miały charakter powierzchniowy.

Zerknij na:  Farba ceramiczna – kiedy i jak stosować farbę plamoodporną?

Co więcej, ocieplenie domu od wewnątrz sprawi, że ciepło poniżej 0 stopnia będzie dotyczyło większej grubości muru. Wynika to z tego, że ocieplenie wewnętrzne sprawi, że ciepło przestanie przez niego ulatywać. Dlatego ściana stanie się chłodniejsza i bardziej podatna na niskie temperatury.

Izolacja ścian od wewnątrz przed wilgocią

Zasadnicze znaczenie ma izolacja ścian od wewnątrz przed wilgocią. Trzeba zastosować paroizolację o właściwym parametrze oporu dyfuzyjnego. Standardowo przegroda opracowywana jest w taki sposób, aby od wewnątrz znajdował się materiał charakteryzujący się najwyższym oporem. W miarę, jak kierujemy się na zewnątrz, opór powinien się zmniejszać. Gdy ociepla się ściany od wewnątrz, doprowadza się do zakłócenia tego schematu. Dlatego należy ograniczyć dostawanie się pary do środka przegrody.

Istotne jest to, że w zależności od zastosowanego materiału do ocieplenia zauważa się inny stopień przenikania pary wodnej. Wynika to z tego, że styropian i wełna mineralna wyróżniają się inną wartością współczynnika oporu. Rodzaj użytego tworzywa wpływa na kondensację pary wodnej, gdyż od szybkości przepływu pary uzależnione jest jej zachowanie w przegrodzie.

Jak ocieplić mieszkanie od wewnątrz, aby uzyskać pożądane rezultaty?

Przy ocieplaniu ścian od wewnątrz należy zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do termoizolacji. Trzeba także postawić na dokładność przeprowadzonych prac budowlanych. Zasada ta dotyczy zarówno nowych obiektów budowlanych, jak i starszych budynków. Budowę domu rozpatruje się w ujęciu długoterminowym. Gdy na początku zaniedba się pewne kwestie, zastosuje niewłaściwe tworzywa, negatywne skutki będzie ponosić się przez wiele lat. Straty zauważalne będą zarówno w obszarze finansowym przez płacenie wyższych rachunków, jak i tych związanych z wygodą i komfortem mieszkania. To jest nasz dom, dlatego powinniśmy dążyć, aby było jak najlepiej. Nie ma tutaj miejsca na bylejakość!

Zerknij na:  Beton i mikrocement zamiast płytek i paneli - jakie zalety ma to rozwiązanie?

Ocieplenie ścian od wewnątrz – wsparcie specjalistycznej firmy

Warto powierzyć przygotowanie projektu ocieplenia ścian od wewnątrz specjalistycznej firmie z dużym doświadczeniem. Wówczas istnieje duża szansa, na uniknięcie błędów. Najczęściej są to audytorzy energetyczni, a także architekci, którzy specjalizują się w projektowaniu obiektów wyróżniających się efektywnością energetyczną. Zdarza się, że zajmują się tym także producenci materiałów izolacyjnych, którzy oferują serwis techniczny. Specjalista ma stosowną wiedzę do wykonania prawidłowych obliczeń sprawdzających, czy w środku ocieplanej przegrody nie dojdzie do kondensacji pary wodnej. Istotne jest to, że każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia.

Dobrze przygotowany projekt ocieplenia ścian od wewnątrz styropianem lub wełną mineralną zmniejsza zły wpływ pary wodnej, która może kondensować w przegrodzie. Nieprawidłowo opracowane ocieplenie może przyczynić się do występowania wody na ścianach. W takiej sytuacji dochodzi do rozwoju niebezpiecznych grzybów, czy też pleśni.

Dodaj komentarz