Sposoby na podgrzanie wody w otwartym basenie

Sposoby na podgrzanie wody w otwartym basenie

Klimat w Polsce się zmienia i coraz bardziej upodabnia się do krajów południowych. Mamy coraz więcej winnic, a Polacy coraz częściej myślą o otwartych basenach. Jednakże liczba gorących dni, którymi można cieszyć się Polsce, wciąż jest niewielka. W kraju nad Wisłą z zalet otwartych basenów można korzystać przez około 40 dni w roku. Nie znaczy to jednak, że taki basen jest nieopłacalny. Wszystko zależy od zastosowanego systemu grzewczego. Właściwe rozwiązanie pomoże wydłużyć czas korzystania z basenu nawet kilkukrotnie. Sprawdź, jak podgrzać wodę w basenie ogrodowym.

Jak podgrzać wodę w basenie – dostępne rozwiązania?

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym może odbywać się za pośrednictwem:

  • wymienników ciepła,
  • kolektorów słonecznych,
  • pompy ciepła,
  • elektrycznych podgrzewaczy wody. 

Jak ogrzać wodę w basenie za pośrednictwem wymienników ciepła?

Wykorzystanie wymienników ciepła pozwala na wymianę energii między dwoma nośnikami instalowanymi w instalacji podłączonej do pieca C. O. Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku właściwe dobranie komponentów systemu. Gdy w wodzie jest chlor, zdecydowanie zaleca się użycie wymiennika ze stali nierdzewnej bądź też tytanu. 

jak podgrzać wodę w otwartym basenie

Jak nagrzać wodę w basenie z użyciem kolektorów słonecznych?

Innym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzanie wody w otwartym basenie, jest zastosowanie kolektorów słonecznych. Wówczas przefiltrowaną wodę dostarcza się do kolektorów, które ją podgrzewają. Różnią się one od tych, które przeznaczone są do podgrzewania wody użytkowej, która potrzebna jest przez cały rok. Wodę w basenie wykorzystuje się wyłącznie w okresie letnim. Jest to czas, w którym ilość i moc promieniowania słonecznego jest bardzo duża. Dlatego straty ciepła z korektorów nie są duże. Odnawialne źródła energii sprawiają, że koszty takiej instalacji zwracają się już po upływie kilku lat. Nie ma także konieczności ich demontażu w okresie zimowym. 

Zerknij na:  Czy otrzymanie darowizny mieszkania od rodziców zobowiązuje nas do poniesienia zobowiązania podatkowego?

Domowy sposób na podgrzanie wody w basenie – gdzie należy umieszczać kolektory ciepła, aby dobrze spełniały swoją funkcję?

Kolektory słoneczne do podgrzania wody w basenie lokalizuje się na dachu bądź też na ziemi zaraz przy akwenie. Inwestując w tego typu rozwiązanie trzeba mieć na uwadze dopasowanie liczby płyt do rozmiaru basenu. Trzeba także przygotować system umożliwiający sterowanie temperaturą wody. Powinien on także odpowiadać za pracę kolektorów, a także pompy filtra. 

Zalety kolektorów słonecznych

Jakie są podstawowe zalety kolektorów słonecznych wykorzystywanych do podgrzania wody w basenie? Wymienia się tutaj przede wszystkim korzyść finansową. Sposób ten jest tańszy w porównaniu do pozostałych. Zapewnimy sobie także w ten sposób czystą ekologiczną energię. Co więcej, są one bardzo łatwe w montażu. Poradzi sobie z tym nawet początkująca osoba. Wyróżniają się również eleganckim wzornictwem.

Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym – pompy ciepła

Stosuje się także pompy ciepła. Zaletą tego rozwiązania jest łatwe podłączenie. Nie potrzebna jest w tym przypadku żadna złożona instalacja elektryczna. Pompa ciepła to także energooszczędność. Cechą charakterystyczną jest także kompaktowy rozmiar. Jednakże nie jest to najtańsza opcja. 

Dlaczego warto wykorzystać pompy ciepła?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak szybko nagrzać wodę w basenie. Pompy ciepła dobrze sprawdzają się w tym zadaniu. Dają możliwość podgrzania wody praktycznie przez całą dobę. Co więcej, wyróżniają się także niską wrażliwością na zmiany temperatury i warunki atmosferyczne. Spełniają swoje zadanie zarówno podczas ciepłych dni, jak i tych chłodniejszych. 

Zerknij na:  Jak oczyścić wodę w basenie? Domowe sposoby na czyszczenie basenu

Jak podgrzać wodę w basenie rozporowym – elektryczny podgrzewacz wody?

Podgrzewacze elektryczne dedykuje się małym basenom. Zasada działania jest podobna do wymienników ciepła. Dodatkowo stosuje się element grzejny. To rozwiązanie wiąże się jednak z wysokimi kosztami eksploatacji. Co więcej, negatywną stroną jest również awaryjność całego systemu. Związane jest to z obecnością wapnia, a także środków dezynfekujących w wodzie. W rezultacie podłączenia elektryczne i hydrauliczne niejednokrotnie ulegają uszkodzeniu. Dlatego sięga się do tej alternatywy tylko wtedy, gdy niemożliwe jest użycie wyżej wymienionych rozwiązań.

Podgrzewanie wody w basenie może odbywać się na wiele sposobów. Dlatego bez trudności uda znaleźć się metodę, która spełni oczekiwania konkretnego użytkownika. Po pierwszym nagrzaniu straty ciepła nie będą już takie znaczące. Warto także właściwie zabezpieczyć basen na przykład folią solarną. Dzięki temu także uniknie się strat ciepła. Woda w Twoim basenie będzie dzięki temu jeszcze przyjemniejsza!

Dodaj komentarz