Grzyb w domu – jak skutecznie go zwalczyć?

Grzyb w domu - jak skutecznie go zwalczyć

Grzyb na ścianach to problem w wielu domach. Szczególnie tych murowanych, które mają już swoje lata. Jednak zdarza się, że przez brak wiedzy sami tworzymy skupisko pleśni w swoich mieszkaniach. Kiedy już zaobserwujemy grzyba na ścianie lub suficie, ciężko się go pozbyć. Wciąż wychodzi na nowo. Wygląda nieestetycznie, a przede wszystkim szkodzi zdrowiu. Jaki jest skuteczny sposób na usuwanie pleśni ze ścian?

Przyczyny powstawania pleśni w domu

Jeśli chodzi o grzyb na ścianie przyczyny jego pojawienia się mogą być różne. Z zasady wiemy, że pleśń pojawia się przez zbyt dużą wilgoć w pomieszczeniach. Powstaje głównie przez to, że ściany nie oddychają tak dobrze, jak powinny. Usuwanie grzyba ze ścian powinniśmy zacząć od znalezienia źródła problemu. Najczęściej powstaje przez złą wentylację. Niewietrzone pomieszczenie, złe odprowadzanie wilgoci z zewnątrz powoduje powstanie niezdrowej pleśni. Jednak zdarzają się sytuacje, w których to woda z zewnątrz dostaje się do domu. Najczęściej dzieje się tak przez nieszczelne okna, drzwi lub przeciekający dach. Usuwanie grzyba z sufitu warto zacząć od dokładnej oceny stanu naszego domu.

Pleśń w domu – trucizna dla organizmu

Często myślimy o tym jak poradzić sobie z grzybem na ścianie, ponieważ wiem, że pleśń ma bardzo zły wpływ na nasz organizm. Jednak nie mówi się o tym jakie konkretnie uszczerbki na zdrowiu powoduje. Oto kilka z nich:

  • powoduje przewlekłe bóle głowy
  • sprzyja powstawaniu bólów mięśni i stawów
  • ma działanie nowotworowe
  • powoduje grzybicę dróg oddechowych
  • jest bardzo niebezpieczny dla osób chorujących na astmę. Znacznie pogarsza przebieg choroby i samopoczucie. Niekiedy powoduje duszności
  • powoduje choroby nerek i zaburza ich pracę
  • uszkadza wątrobę
  • powoduje niepłodność. Wszystko przez to, że zaburza pracę organizmu i gospodarkę hormonalną
  • wywołuje alergie
Zerknij na:  Siding na elewacji – co warto wiedzieć o nowoczesnych panelach elewacyjnych

Jeśli na naszych ścianach pojawił się grzyb, lepiej pomyśleć o tym jak pozbyć się pleśni ze ścian. Takie działanie nie tylko poprawią wygląd mieszkania, ale również sprawią, że nasze samopoczucie znacznie się poprawi.

Grzyb w domu

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Często zastanawiamy się jak usunąć pleśń ze ściany. Nie jest to tak trudne jak się wydaje. Na początek należy dokładnie umyć miejsce pokryte grzybem. Można użyć do tego wody z dodatkiem płynu do naczyń. Wbrew pozorom dosyć łatwo jest umyć pleśń. Oczyszczonej ściany nie należy niczym zastawiać, aby powierzchnia mogła oddychać. Na rynku istnieje wiele preparatów, które zapobiegają ponownemu wystąpieniu wykwitów. często wystarczy dokładnie spryskać nimi powierzchnie ściany i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli chodzi o usuwanie grzyba z sufitu, wygląda to podobnie. Jedyna różnica jest taka, że biały sufit prawdopodobnie będzie wymagał ponownego malowania, ponieważ nawet umyty, raczej nie będzie miał swojej nieskazitelnej bieli.

O ile wiemy jak zlikwidować pleśń na ścianie, to kwestia jak pozbyć się grzyba ze ściany nie jest już taka oczywista. Na początek należy „opukać” ścianę młotkiem. Jeśli usłyszymy głuchy dźwięk to znaczy, że tynk się rozwarstwił i oddzielił od podłoża. W takim wypadku konieczne może być skucie tynku, ponieważ prawdopodobnie grzyb zaatakował ścianę od wewnątrz. Należy zlikwidować tynk w obrębie jednego metra od miejsca rozwoju zarodników. To właśnie tak duża powierzchnia może być zagrzybiała. Niestety, taka sytuacja wymaga dużo więcej pracy.

Zerknij na:  Jak zbudować domek narzędziowy z płyt OSB?

Jak już pozbędziemy się wierzchniej warstwy tynku, należy spryskać powierzchnię ściany preparatem grzybobójczym. Wszystko po to, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni. Dodatkowo uchroni to nasze drogi oddechowe przed szkodliwym działaniem zarodników. Ważne jest to, aby podczas używania preparatu zachować wszelkie środki ostrożności. Chociaż nie jest on szkodliwy dla ludzi, to bezpośredni kontakt z płynem nie jest zalecany.

Jak uchronić się przed grzybem?

To jak usunąć grzyba ze ściany już wiemy. Tylko co zrobić, aby nie pojawił się ponownie? Najważniejsze to zadbać o odpowiednią wentylację domu. Częste wietrzenie pomieszczeń powinno zapobiec rozwojowi pleśni. Dobrze jest również zostawić przestrzeń pomiędzy ścianą, a meblami. Takie działanie pozwoli ścianie oddychać. Można również pomyśleć nad zakupem urządzenia, które pochłania nadmiar wilgoci w domu. Jednak pamiętajmy, aby nie przesuszać powietrza, ponieważ nie jest to zdrowe dla naszych dróg oddechowych.

Usunięcie grzyba ze ściany nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Warto zapobiegać pojawianiu się pleśni w mieszkaniu, ponieważ jest ona bardzo niebezpieczna dla organizmu i powoduje wiele groźnych chorób.

Dodaj komentarz