Podstawowym zadaniem wentylacji jest odprowadzanie z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza z różnego rodzaju pomieszczeń i dostarczenie do nich świeżego. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja powinna działać bezawaryjnie i bezustannie. W konstrukcji wentylacji jednymi z najważniejszych elementów są kanały wentylacyjne nazywane również czasami przewodami wentylacyjnymi, które są ze sobą spójnie połączone, tworząc wspólny system zapewniający efektywny transport mas powietrza.
Charakterystyka i typy przewodów wentylacyjnych
Istnieje kilka typów przewodów wentylacyjnych (kanałów wentylacyjnych), których dobór ma wpływ na sposób montażu i jakość dostarczanego powietrza. Wśród nich dużą popularnością cieszą się kanały wentylacyjne okrągłe.
Okrągły kanał wentylacyjny do transportu i odprowadzania powietrza może być wykonany ze stali, aluminium, stali powlekanej stopem aluminium i cynku, PCV itp. Okrągłe kanały wentylacyjne są montowane w sieciach pierwotnych i wtórnych, mogą być natynkowe, montowane w sufitach podwieszanych i wbudowane. Występują w wariantach sztywnym, półsztywnym i elastycznym. Tego typu przewody wentylacyjne charakteryzują się następującymi zaletami:
- są lekkie i ekonomiczne,
- są idealne do zmian kierunku w planie i elewacji,
- cechują się niskim spadkiem ciśnienia,
- posiadają bardzo dobre uszczelnienie dzięki podwójnemu zabezpieczeniu połączenia,
- łatwością instalacji i konserwacji.
Innym typem przewodów wentylacyjnych, równie szeroko stosowanym, jest kanał wentylacyjny prostokątny. Prostokątne kanały wentylacyjne posiadają następujące cechy:
- mogą być wykonane z aluminium, stali, stali pokrytej stopem aluminium i cynku, PCV itp,
- instalowane są głównie dla sieci wtórnych, natynkowych, w sufitach podwieszanych i mogą być obudowane,
- występują w wersji sztywnej lub półsztywnej.
Do najważniejszych zalet kanałów wentylacyjnych prostokątnych można zaliczyć zmniejszone zapotrzebowanie na miejsce w wysokości, łatwe do wykonania podpory, możliwość instalacji wywietrzników bocznych oraz łatwość montażu kolan z łopatkami prowadzącymi.
Ciekawym rozwiązaniem kanałów wentylacyjnych są przewody wentylacyjne owalne, które zapewniają maksymalny przepływ powietrza dzięki bocznym zakrzywieniom. Ponadto są ciche i łatwe do zaplanowania, zwłaszcza jeśli chodzi o oszczędność miejsca. Połączenia wtykowe, podobnie jak w przypadku przewodów okrągłych, eliminują również konieczność stosowania połączeń kołnierzowych, co zmniejsza wysokość instalacji.
Niektóre profesjonalne firmy, które zajmują się instalacją wentylacji w swojej praktyce roboczej wykorzystują również kanały wentylacyjne podłużne głównie stosowane do przepływu powietrza w małych pomieszczeniach.Tego rodzaju przewody wentylacyjne stanowią dobry kompromis pomiędzy kanałami wentylacyjnymi okrągłymi i prostokątnymi. Wymagają mniejszej przestrzeni niż w przypadku kanałów okrągłych i cechują się mniejszym spadkiem ciśnienia niż w przypadku kanałów prostokątnych. Wykazują również dobrą szczelność dzięki podwójnemu złączu.
Na specjalną uwagę zasługują przewody wentylacyjne izolowane, które są produkowane w wersji elastycznej i znajdują zastosowanie w instalacji systemów wentylacji o niskich i średnich ciśnieniach. Przewód wentylacyjny izolowany jest stosowany również na wlocie i wylocie systemu wentylacyjnego o podwójnym przepływie. Oferuje on skuteczną izolację termiczną przy bardzo niskiej wadze oraz łatwy i szybki montaż, a ponadto generuje niskie straty ciśnienia. Stosując przewód wentylacyjny izolowany elastyczny, w znacznym stopniu możemy zredukować hałas i drgania, które powstają w instalacjach wentylacyjnych.
Podstawowe elementy montażu i konserwacji kanałów wentylacyjnych
Prawidłowo przeprowadzony montaż kanałów wentylacyjnych powinien zapewniać bezusterkowe działanie systemu wentylacyjnego, utrzymywać odpowiedni współczynnik głośności, zachować określoną szczelność i być odpornym na potencjalne uszkodzenia.
Jeśli przewód wentylacyjny przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenie (strych, przestrzeń podpiwniczona…), konieczne jest jego zaizolowanie, aby uniknąć problemów z wilgocią spowodowaną kondensacją. Gdy kanał wentylacyjny składa się z kilku sekcji, należy uszczelnić połączenia i złącza za pomocą odpowiednich akcesoriów, aby uniknąć wycieków wilgoci i przenikania hałasu. Podczas montażu kanału wentylacyjnego konieczne jest wykonanie kilku instalacji, a akcesoria przyłączeniowe muszą być idealnie dopasowane.
Montaż kanałów wentylacyjnych powinien być wykonany zgodnie z projektem i zachować zgodność z obowiązującymi przepisami i zasadami technicznymi.
Natomiast prawidłowa konserwacja kanałów wentylacyjnych zapewnia ich sprawność, poprawia jakości powietrza w pomieszczeniach, ogranicza ilości pleśni i alergenów, eliminuje pył oraz w znacznym stopniu może obniżyć koszty zużycia energii.
Najnowsze komentarze