Właściwe ocieplenie domu Najpopularniejszym materiałem wybieranym do ocieplenia domu jest styropian. Jest tani, ma dobre właściwości termiczne oraz jest łatwy w montażu. Styropian jest bardzo trwałym materiałem. Jest odporny na promieniowanie UV, butwienie oraz gnicie. Styropian w 98% składa się z powietrza, a pozostałe 2% to polistyren spieniony.
Styropian możemy kupić w formie płyt, którymi okleja się ściany budynku. W projekcie budowlanym są zawarte informacje dotyczące grubości materiału, którym ocieplimy dom. W przypadku budynków już istniejących warto przeprowadzić audyt energetyczny budynku, który pomoże dobrać właściwą grubość styropianu do ogrzania domu. Warto jest go przeprowadzić w sezonie grzewczym, gdy różnica w temperaturze wewnątrz domu i na zewnątrz wynosi ok. 15°C. Termoizolację budynku warto przeprowadzić wczesną jesienią oraz w okresie wiosenno – letnim. Optymalny zakres temperatur dla ocieplania ścian zewnętrznych wynosi od 5°C do 25°C.
Jakie są grubości styropianu
Na rynku mamy duży wybór styropianu. Najpopularniejszy jest w białym kolorze. Styropian jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym. Jego standardowy współczynnik przenikania U wynosi ≤ 0,040 W/mK. Styropiany energooszczędne mogą mieć U ≤ 0,030 W/mK. Im mniejsza wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym lepszymi właściwościami izolacyjnymi charakteryzuje się styropian.
W zależności od zastosowania należy wybrać odpowiednią jego grubość:
- 5 cm – do ocieplenia stropu,
- 8 cm – 12 cm – do ocieplenia piwnic i fundamentów,
- 10 cm – 15 cm – do ocieplenia podłóg
- 12 cm – 15 cm – do ocieplenia ścian zewnętrznych elewacji
- 15 cm – 25 cm – do ocieplenia dachu nachylonego
- 25 cm – 30 cm – do ocieplenia dachu płaskiego
- 20 cm – 25 cm – do ocieplenia stropodachu
- 25 cm – 30 cm – w przypadku ocieplenia deskowań traconych
Właściwe ocieplenie domu zapewni nam nie tylko ciepło w trakcie zimnych miesięcy, ale również obniży rachunki za ogrzewanie.
Na rynku istnieje bardzo dużo styropianów, które służą do izolacji fundamentów. Najwięksi producenci cały czas ulepszają i poszerzają swoją ofertę. Coraz częściej można kupić styropian o właściwościach hydrofobowych.
Przy wyborze styropianu należy też kierować się jego wytrzymałością mechaniczną. Decyduje ona o odporności styropianu na ściskanie. Według najnowszych norm poziom wytrzymałości styropianu jest określony w jego nazwie. Poziom wytrzymałości jaką deklaruje producent podaje się w kPa. Dodatkowe oznaczenie styropianu to EPS. Minimalna wytrzymałość produktu na zginanie dla styropianu wynosi 50 kPa.
W przypadku ocieplania podłóg wykorzystuje się styropian twardszy od tego, który jest wykorzystywany przy ocieplaniu ścian zewnętrznych. Podstawową funkcją styropianu ocieplającego podłogę jest jego izolacja przed zimnem oraz na wyższych kondygnacjach izolacja akustyczna, która tłumi hałasy. Wykorzystywany jest do tego styropian z oznaczeniem EPS 036, EPS 037, EPS 038. Do ocieplenia ścian oraz dachu możemy wybrać styropian mniejszej wytrzymałości na zginanie.
Rodzaje płyt styropianowych
Na rynku jest dostępnych dużo rodzajów styropianu. Oprócz standardowych płyt producenci oferują również płyty specjalne:
- płyty elastyczne – charakteryzują się wysokim parametrem izolacji akustycznej. Płyty elastyczne tłumią odgłosy kroków i nadają się do wyłożenia podłóg z ogrzewaniem podłogowym, podłóg pływających oraz stropów.
- płyty ryflowane – produkt zalecany do ocieplenia konstrukcji szkieletowych. Nakłada się na nie tynk cienkowarstwowy. Ryflowanie jest umieszczone na stronie przyklejanej do ściany i zapewnia swobodną wentylację pomiędzy szkieletem a położonym ociepleniem.
- płyty perforowane- polecane do ocieplenia świeżo postawionych i mokrych ścian. Produkt posiada specjalne otwory, które umożliwiają swobodny przepływ pary wodnej.
- płyty sprężyste – przeznaczone są do ocieplenia przestrzeni między krokwiami oraz konstrukcji szkieletowych. Fabryczne nacięcia sprawiają, że produkt jest bardzo łatwy w montażu.
- płyty wodoodporne – mają kolor niebieski lub zielony. Produkt charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Takie płyty są polecane do ocieplenia fundamentów, cokołów, podłóg na gruncie oraz odwróconych dachów.
- płyty jednowarstwowe i dwuwarstwowe laminowane papą- przeznaczone do izolacji dachów płaskich lub spadzistych.
- płyty jednowarstwowe i dwuwarstwowe laminowane geowłokniną – umożliwiają swobodny przepływ wody. Przeznaczone do docieplenia fundamentów oraz ścian w piwnicach.
Styropian musimy dostosować do rodzaju ściany oraz wybrać oczekiwany współczynnik przenikania ciepła. Prawidłowo wykonana izolacja obniży rachunki za ogrzewanie. Cena oraz właściwości styropianu sprawiają, że jest bardzo chętnie wybieranym izolatorem w budownictwie jednorodzinnym.
Najnowsze komentarze