Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez energii elektrycznej. Dlatego projekt instalacji elektrycznej zalicza się do ważnej części dokumentacji budowlanej. Sprawdź, co powinien uwzględniać schemat instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym.
Schemat instalacji elektrycznej w domu – rodzaje
Wyróżnia się następujące rodzaje schematów instalacji elektrycznej w domu:
- schemat ideowy lub inaczej jednokreskowy – nie pokazuje on rzeczywistego rozmieszczenia konkretnych komponentów w mieszkaniu,
- schemat rozwinięty – pokazuje rozplanowanie elementów i ich funkcję,
- schemat montażowy – umożliwia odczytanie rzeczywistego rozmieszczenia struktur i otrzymuje się także informację na temat każdego elementu,
- schemat oprzewodowania – otrzymuje się informację o połączeniach sprzętu z listwami zaciskowymi i wskazuje na rzeczywiste rozmieszczenie wszystkich elementów,
- schemat funkcjonalny – wykorzystywany przy cyfrowych układach sterowania.
Projekt instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego – co to jest rozdzielnica elektryczna?
Rozdzielnica lub inaczej tablica elektryczna lokalizowana jest na ścianie bądź też we wnęce. Jest to miejsce połączenia instalacji elektrycznej z przyłączem od zewnętrznej sieci energetycznej. To tam znajdują się zabezpieczenia nadmiarowe. Można je przyrównać do dawnych bezpieczników do ochrony obwodów przed przeciążeniem lub zwarciem. Występują tam również wyłączniki różnicoprądowe, ochronniki przeciwprzepięciowe. Zdarza się, że umieszcza się tam także aparaty dotyczące zasilania lub sterowania odbiornikami instalacji elektrycznej.
Instalacja w domu jednorodzinnym krok po kroku
Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym – schemat
Schemat instalacji elektrycznej w domu jest to zadania przeznaczone dla prawdziwego specjalisty, który dysponuje właściwymi uprawnieniami. Osoba taka musi mieć dostęp do projektu przyszłych pomieszczeń lub przynajmniej otrzymać jakoś orientacyjną wiedzę na ten temat. Dzięki temu będzie mógł bez przeszkód zaplanować rozmieszczenie opraw oświetleniowych, wtyczek, a także tras przewodów elektrycznych. Fachowiec musi wiedzieć między innymi, gdzie stanie telewizor, komputer lub sprzęt grający, a także jak będą mniej więcej stały sprzęty AGD w kuchni.
Schemat instalacji elektrycznej domu jednorodzinnego jest bardzo ważną kwestią. Podczas realizacji prac trzeba koniecznie trzymać się tego projektu. Natomiast, gdy wystąpi konieczność wprowadzenia pewnych zmian umieszcza się je bezpośrednio na rysunku.
Schemat instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu – jakie wyróżnia się rodzaje obwodów elektrycznych?
Wyróżnia się różne rodzaje obwodów elektrycznych. Jedne z nich odpowiadają za doprowadzenie prądu do gniazdek wtyczkowych. Są także takie, które dostarczają energię do punktów oświetleniowych i pojedynczych urządzeń, które wymagają oddzielnego zasilania. Na liście tej wymienia się między innymi pralki czy pompy. Przepisy wskazują, że w jednym obwodzie nie może być więcej niż dziesięć gniazd wtyczkowych bądź dwadzieścia punktów świetlnych. Istotne jest także to, aby zadbać o zabezpieczenie każdego obwodu na wypadek przeciążenia lub zwarcia.
Jak zrobić instalację elektryczną w domu – maksymalna liczba gniazd i punktów świetlnych?
Nie ma limitu, jeśli chodzi o liczbę gniazd i punktów świetlnych. Jednakże są pewne zasady, które trzeba uwzględniać. Gdy będzie ich za mało może dojść do tego, że instalacja stanie się zupełnie niefunkcjonalna. Przesada w drugą stronę także nie przyniesie korzyści. Co więcej, gdy się chce mieć więcej gniazd i punktów świetlnych, należy także przewidzieć miejsce na większą liczbę obwodów. Dzięki temu nie doprowadzi się do przeciążenia. W przypadku obwodu jednofazowego obciążenie nie może być większe niż 2kW, natomiast trójfazowego 6kW.
Jak zrobić instalację elektryczną w domu krok po kroku – układanie obwodów elektrycznych?
Ważnym elementem jest także odpowiednie układanie obwodów elektrycznych. Należy to zrobić wzdłuż krawędzi ścian. Takie rozmieszczenie ochroni je przed przypadkowym uszkodzeniem. Co więcej, wówczas nie będzie także problemu z ich rozmieszczeniem. Będzie to możliwe na podstawie rozplanowania osprzętu i puszek.
Jak położyć instalację elektryczną w mieszkaniu – najczęstsze błędy?
Warto także wspomnieć o najczęściej popełnianych błędach, które pojawiają się w związku z założeniem instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu. Wymienia się między innymi:
- niewystarczającą liczbę gniazd i punktów oświetleniowych,
- brak wydzielonych obwodów dla lodówki, pralki i innych tego typu urządzeń,
- nieprawidłowe poprowadzenie przewodów,
- brzydkie wykonanie,
- niewłaściwie dobrane gniazda i łączniki,
- brak instalacji na posesji,
- brak przewodów sieci telewizyjnej, czy komputerowej,
- zbyt mało obwodów,
- niezachowanie stref bezpieczeństwa w łazience i wiele innych.
Najnowsze komentarze