Jak wybielić pożółkły plastik?

Jak wybielić pożółkły plastik?

Pożółkły plastik nie jest estetyczny. Wielu ludzi decyduje się na zakup plastikowych krzeseł i mebli ogrodowych ze względu na ich cenę oraz łatwość przenoszenia, jednak pojawianie się żółtego zabarwienia może skutecznie odstraszyć wielu miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. W poniższym artykule znajdziesz informację na temat tego dlaczego plastik żółknie, jakie są metody zapobiegania temu procesowi oraz jak skutecznie wybielić pożółkły plastik.

Czemu plastik żółknie?

Pożółkły plastik jest zmorą wielu posiadaczy tarasów i działek, na których zwykle używa się plastikowych krzeseł. Niewielu jednak wie dlaczego plastik z czystej białej barwy zmienia kolor na nieświeży i żółtawy. Zjawisko te określa się jako „odbarwianie się plastiku„, a jednym z jego prawdopodobnych powodów jest działanie promieniowania ultrafioletowego (eng. UV – ultraviolet radiation), składowej światła słonecznego.

Kolejnym czynnikiem sprawczym jest obecność dymu papierosowego, który odbarwia plastikowe powierzchnie, pozostawiając za sobą żółty, nieestetyczny odcień.

Niektóre źródła wspominają również o wpływie substancji oleistych, które przypadkowo mogą dostawać się na powierzchnie plastiku naniesione dłońmi, na przykład podczas spożywania posiłków czy opalania przy użyciu olejków.

Jak zapobiegać pożółkłemu plastikowi?

W życiu codziennym warto kierować się zasadą: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W celach prewencyjnych ważne są następujące kwestie:

  • Wstrzymanie się od palenia papierosów w bardzo bliskim sąsiedztwie plastikowych krzeseł – jeśli nie możesz się powstrzymać warto po zakończonym odpoczynku wyczyścić krzesła specjalnym środkiem czyszczącym.
  • Regularne czyszczenie plastikowych siedzeń – nawet delikatnie pożółkły plastik da się wyczyścić domowymi sposobami, jednak szansa na pojawienie się brzydkiego zabarwienia spada jeśli regularnie czyścimy siedziska.
  • Okrywanie nieużywanych elementów plastikowych – w przypadku elementów większych i wolnostojących takich jak krzesła ważne jest aby okrywać je, chroniąc je dzięki temu przed promieniowaniem ultrafioletowym, kiedy ich nie używamy. Zapobiega to również zakurzeniu i konieczności ponownego czyszczenia.
Zerknij na:  Jaki blat wybrać do kuchni?

Jak wybielić pożółkły plastik – czyszczenie czy malowanie?

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od stopnia zabrudzenia plastikowego elementu. Jeśli krzesło lub inny plastikowy przedmiot wydają się delikatnie zżółknięte możemy najpierw spróbować je doczyścić, używając specjalnych detergentów – ważne jest aby używać do tego celu środków przeznaczonych do plastiku. Niektórzy polecają domowe sposoby czyszczenia plastiku takie jak:

  • Zastosowanie pasty do zębów – wybierając te opcję ważne jest aby być delikatnym. Zbyt duży nacisk może spowodować powstanie zarysowań.
  • Zastosowanie wody utlenionej w kremie – w przypadku tej metody należy pokryć pożółkłe miejsca preparatem, którego stężenie oscyluje w granicach 12-15%. W dalszej kolejności na krzesło/plastikowy przedmiot kładzie się folię spożywczą, a następnie pozostawia w miejscu nasłonecznionym.

Jakkolwiek metody domowe mogą wydawać się kuszące, należy pamiętać że są one ryzykowne – więc jeśli zależy nam na wybielanym przedmiocie lepiej udać się do sklepu i zakupić specjalne detergenty.

Jeśli po domowych próbach doczyszczenia plastik dalej pozostaje pożółkły należy skłonić się ku przemalowaniu krzesła/obiektu.

Farba do plastiku – którą wybrać?

Chcąc zakupić odpowiednią farbę do plastikowych krzeseł należy pamiętać o tworzywie budulcowym siedziska. Nie każda farba nadaje się do plastiku. Dobór farby będzie też zależał od metody malowania jaką chcemy się posłużyć. W przypadku malowania pędzlem zalecanymi farbami do plastikowych krzeseł są:

  • farba akrylowa,
  • klasyczna farba do mieszania z wodą
  • farba kredowa.
Zerknij na:  Drewniane meble z palet w każdym stylu

Na rynku dostępne są również alternatywne farby w sprayu, do których użycia nie trzeba kupować pistoletu do malowania natryskowego (co redukuje znacznie koszty renowacji) – są to specjalne farby do mebli ogrodowych w sprayu.

Nie należy jednak zapominać, że niezależnie od użytego rodzaju farby przed malowaniem należy przygotować powierzchnię. W pierwszej kolejności ważne jest oczyszczenie jej z wszelkich zabrudzeń – wpływa to na trwałość później nałożonej farby oraz końcową estetykę przeprowadzonej renowacji. Do tego celu można użyć domowych środków takich jak mydło lub szampon w połączeniu z ciepłą wodą. Dobrze sprawdzi się tradycyjna gąbka do mycia naczyń. W dalszej kolejności ważne jest dokładne wysuszenie malowanego przedmiotu, dzięki czemu farba będzie miała zapewnioną lepszą przyczepność. Malowanie warto przeprowadzić na świeżym powietrzu – część farb może działać drażniąco na drogi oddechowe i spojówki. Dodatkowo jeśli pogoda sprzyja będzie prowadzić do do szybszego wyschnięcia malowanej powierzchni.

 

Artykuł napisany na podstawie źródeł ze strony: https://mebleramadan.pl/

Dodaj komentarz