Drzewa owocowe – stwórz domowy sad idealny

Drzewa owocowe - stwórz domowy sad idealny

Drzewa owocowe wymagają specjalnego podejścia i wiedzy przy sadzeniu. Przy wyborze roślin należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, w tym na zwrócenie uwagi, czy wybrana przez nas roślina jest samopylna czy obcopylna. Wiele osób decydujących się na zasadzenie drzewek owocowych na swojej działce nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie każde gatunki mogą rosnąć w jednym miejscu. Jakie drzewa owocowe można sadzić obok siebie?

Najpopularniejsze gatunki drzew owocowych

Po podjęciu decyzji o posadzeniu drzew owocowych na działce warto zobaczyć, jakie gatunki są najpopularniejsze i najlepsze w utrzymaniu. Jakie drzewa owocowe wybrać do ogrodu? Wśród wielu pięknych gatunków, najlepiej w przydomowej uprawie sprawdzają się rośliny samopylne, a w tym:

  • jabłonie samopylne;
  • śliwy samopylne;
  • czereśnie samopylne;
  • morele samopylne.

Po zdecydowaniu się na rodzaj drzewka owocowego, warto znać przynajmniej kilka popularnych odmian, które pozwolą nam się cieszyć piękną rośliną i smacznymi owocami. Oto lista polecanych odmian poszczególnych drzew owocowych.

Drzewa owocowe – polecane odmiany

Jabłoń samopylna

  1. Jabłoń Królowa Renet
  2. Jabłoń Cesarz Wilhelm Parchoodporny
  3. Ananas Berżenicki
  4. Granny Smith
Zerknij na:  Jak czyścić czarne baterie? 4 sposoby na czyszczenie czarnej armatury

Śliwa samopylna

  1. Cacanska Rana
  2. Emper
  3. Kalipso
  4. Katinka
  5. Opal

Czereśń samopylna

  1. Lapins późna
  2. Krótkopłodna wczesna
  3. Siestronka
  4. Staccato

Morela samopylna

  1. Early Orange
  2. Somo
  3. Wczesna z Morden

Dlaczego warto zainwestować w rośliny samopylne? Odpowiedź jest bardzo prosta – roślina samopylna nie potrzebuje do zapylenia pyłku pochodzącego z kwiatu innej rośliny. Owocowe drzewa samopylne są zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają tego typu sadzonek do przydomowych ogrodów.

Dobre sąsiedztwo – dobre plony

Po wyborze odmiany drzewa owocowego oraz zdecydowaniu się na roślinę samopylną przyjdzie czas na odpowiednie dobranie do siebie gatunków. Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie więcej, niż jeden rodzaj drzewa owocowego, należy dowiedzieć się, które mogą rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie. Co sadzić obok siebie? Oto dobre sąsiedztwo drzew owocowych.

Czereśnia i morwa

Powstające owoce czereśni są narażone na ptaki, które je uwielbiają. Z tego względu idealnym duetem będzie posadzenie obok drzewa czereśniowego morwy – ptaki uwielbiają również jej owoce, a o nasze czereśnie możemy być spokojni.

Jabłoń i jarząb pospolity

Owoce jarzębiny smakują ptakom oraz szkodnikom atakującym również owoce jabłoni. Drzewo jarzębu posadźmy w funkcji obronnej dla drzewa owocowego. W taki sposób może udać nam się uniknąć robaków na jabłoni – pod warunkiem, że ich zauważone gniazdo na jarzębiu zlikwidujemy od razu po zauważeniu.

Śliwka i jabłoń

Dwa drzewa owocowe obok siebie? To możliwe, jeśli wybierzemy gatunki, które ze sobą nie konkurują, co jest możliwe właśnie w zasadzeniu jabłoni i śliwy. Obie rośliny mają podobne wymagania glebowe i mają współgrający rozkład systemów korzeniowych.

Zerknij na:  Jak pomalować ściany - poradnik krok po kroku

drzewa owocowe do ogrodu

Ten sam gatunek

To idealne rozwiązanie, jeśli chcemy mieć np. różne odmiany jabłek. Wybierzmy dwie, trzy odmiany, które będą się nawzajem zapylać – w ten sposób podbijemy smak powstających owoców. Zasadzenie kilku drzewek owocowych wymaga jednak większej przestrzeni, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają większe działki.

Sąsiedztwo, którego należy unikać

W przyrodzie często jesteśmy świadkami doskonałej symbiozy. Czasem jednak konkretne gatunki nie potrafią razem funkcjonować, a posadzenie ich obok siebie może doprowadzić do zniszczeń po obu stronach. Które gatunki nie powinny rosnąć obok siebie?

Grusza i jałowiec lub grusza i jarzębina

Grusza z jałowcem posiadają takie same pasożytujące grzyby, które nazywamy rdzą gruszy. Bliskie sąsiedztwo jałowca i gruszy powoduje u gruszy chorobami, które są oporne na opryski. Podobna rzecz ma miejsce w drugim przypadku – grusza i jarzębina stanowią pokarm dla tych samych bakterii.

Jabłoń i kaliny z różami lub jabłoń i wiśnia

Wiśnia i jabłoń to prawdziwe konkurentki – gdy posadzimy je blisko siebie, jabłka będą znacznie mniejsze i mniej smaczne. Z kolei jabłoń w sąsiedztwie z kaliną i różami może zarazić się chorobami.

Problematyczny orzech włoski

Orzech włoski to prawdziwy samotnik; najbliższe sadzonki powinny być odsunięte od niego o najmniej 5-6 metrów. Co jest tego przyczyną? W liściach orzecha włoskiego znajduje się tzw. juglon, który jest związkiem powodującym zahamowanie wzrostu u wielu roślin.

Wiśnie, czereśnie a grusze i jabłonie

Wspomniane pary gatunków w innym czasie pryskamy, przenoszą one inne choroby, które dla odmiennych gatunków mogą nieść straty.

Zerknij na:  Zapowietrzone grzejniki – Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Sadzenie drzew owocowych – wybrany przykład

Na sam koniec dobrze jest przygotować sobie terminarz, kiedy najlepiej sadzić poszczególne gatunki drzew owocowych. Posadzenie we właściwym czasie pomoże nam w cieszeniu się smacznymi owocami i prawidłowym doborze pielęgnacji oraz ochrony do roślin. Jak sadzić jabłonie, najpopularniejsze drzewa owocowe w Polsce?

Najlepszym miejscem do posadzenia jabłoni, a także każdego innego drzewa owocowego, jest stanowisko słoneczne. Dobrze jest również zwrócić uwagę, czy przyszła roślina będzie mieć osłonę np. żywopłotu od strony, z której drzewo będzie narażone na porywy wiatru. Kolejnym krokiem jest przebadanie ziemi – idealnym PH dla jabłoni będzie 6,2-6,7, czyli podłoże lekko kwaśne.

Po zapoznaniu się z tymi trzema czynnikami możemy przystąpić do zakupu upragnionych sadzonek.

Dodaj komentarz