Domowe sposoby na odstraszenie kuny

Domowe sposoby na odstraszenie kuny

Kuna domowa – jak się jej pozbyć?

Kuna domowa to często spotykany problem. Gdy tylko zadomowi się na poddaszu, okazuje się być bardzo uciążliwa. Współlokatorka nie tylko hałasuje ale również nie ma skrupułów przed niszczeniem wszystkiego, co spotka na swojej drodze. Kuny są dość inteligentnymi zwierzętami, dlatego trudność może sprawiać wypłoszenie. Nasuwa się więc pytanie – jak pozbyć się kuny z poddasza? W dzisiejszym artykule poznacie kilka sprawdzonych sposobów!

  • Preparaty zapachowe – aby odstraszyć kuny z poddasza poleca się różnego rodzaju substancje zapachowe. Minusem sposobu jest krótkotrwałe działanie – kiedy zapach wywietrzeje, kuny powrócą.
  • Żywołapki – pułapki żywołowne to dobra alternatywa na szybkie pozbycie się kuny, pod warunkiem, że zostanie dobrze zastosowana. Początkowo warto zablokować pułapkę i zostawić w niej jakiś wabiący kąsek na kilka dni, aby zwierzę się oswoiło. Kiedy zauważymy, że smakołyki znikają, można odblokować pułapkę. Czym zwabić kunę do pułapki? Zwierzę same nie wejdzie do żywołapki, trzeba więc użyć podstępu. Kuny domowe uwielbiają kanapki z miodem i jajka, więc aby je złapać warto umieścić jeden z tych przysmaków na końcu pułapki. UWAGA!!!!! Należy pamiętać, że kuny to niezwykle bystre stworzenia, które doskonale wyczuwają zapach człowieka. Dlatego zarówno pułapki jak i jedzenia nie powinno się dotykać gołymi rękami. Można do tego użyć np rękawiczek.
  • Odstraszacze na kuny –  w tym przypadku mamy dwa pomysły – urządzenia emitujące dźwięki oraz instalacja w stylu elektrycznego pastucha. Pierwszy pomysł świetnie odstrasza zwierzę, jednak do czasu, dopóki kuna nie zorientuje się, że dźwięk się powtarza a co za tym idzie – jest nienaturalny. Elektryczny pastuch jest skuteczny i polecany przez wiele osób. Umieszcza się instalacje wzdłuż okapów dachów, najczęściej przy rynnach. Prąd o niewielkiej mocy uświadamia kuny, że nie są mile widziane.
  • Sierść psa – od zawsze wiadomo, że pies jest wrogiem kuny. Zapach psa, a dokładniej sierści wywołuje w kunie uczucie zagrożenia, lęku przed spotkaniem z wrogiem.
  • Kostka toaletowa – wbrew pozorom, kostka toaletowa może posłużyć nie tylko do odświeżania ubikacji. Silny zapach chemiczny może być czynnikiem, który w przypadku ochrony sprawi, że kuna ominie miejsca objęte tym zapachem. Nie ma naukowych dowodów na skuteczność tego pomysłu do odstraszenia kun na poddaszu, jednak w internecie można spotkać ludzi, którzy twierdzą, że sposób zadziałał u nich.
Zerknij na:  Czym myć lodówkę? Czyszczenie lodówki krok po kroku

Jak kuna wchodzi na dach?

Poznaliśmy sposoby na pozbycie się kun z poddasza, warto teraz zastanowić się, jak kuna wchodzi na dach?

Kuna domowa jest bardzo zwinnym zwierzęciem. Potrafi skakać na wysokość nawet 2 metrów. Oprócz tego bezproblemowo spina się po chropowatych ścianach do góry. Piorunochron może posłużyć jej jako drabinka. Drapieżnikom pomagają również rynny, dzięki którym wskakują na dach. Zastanawiasz się, czy kuny chcą zamieszkać na twoim dachu? Możesz zauważyć to gołym okiem! Kuny pozostawiają ślady po wspinaczce na narożnikach domu. Oprócz tego często pozostawiają odchody.

kuna dzikie zwierzę

Jak zabezpieczyć dach przed kuną domową?

Każdy doskonale wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku również lepiej zabezpieczyć się przed kunami, które mogą wyrządzić nam wiele szkód i strat. Jednak jak to zrobić, by kuna nie zadomowiła się na naszym dachu? Przede wszystkim najskuteczniej jest prawidłowo wykończyć dach i poddasze.

  1. Wszystkie wloty na poddasze, otwory wentylacyjne itd powinny być zabarykadowane kratkami stalowymi.
  2. Montowanie wróblówki pomoże powstrzymać ptaki, ale nie kuny. Warto więc zastosować oprócz niej mocną, metalową taśmę perforowaną, która osłoni wszelkie wloty i otwory.
  3. Podobne osłony powinny znajdować się również wzdłuż szczeliny kalenicowej, umożliwiającej wylot powietrza z przestrzeni wentylowanej.
  4. Podbitkę lepiej wykonać z porządnego drewna niż z plastiku. Dostęp powietrza pod podbitkę zapewniają wykonane w niej otwory. Powinny być niewielkiej średnicy i być gęsto rozmieszczone.
Zerknij na:  Hydroizolacja tarasu krok po kroku – jak i czym zaizolować taras?

Jakie szkody wyrządzają kuny?

Szkody, które wyrządzają kuny mogą powodować straty cieplne nawet 30%. Drapieżniki drążąc kanały niszczą między innymi wełnę mineralną oraz folię paroizolacyjną, która zostaje podziurawiona przez pazury zwierzęcia. Kuny są w stanie zniszczyć również kable elektryczne i antenowe. Koszty naprawy szkód wyrządzonych przez kuny domowe mogą być ogromne. Kuny trzeba pilnie przepędzić, inaczej po 2-3 latach ich urzędowania, poddasze a nawet dach budynku nadaje się do generalnego remontu.

Dodaj komentarz