Ile wyniesie koszt budowy domu w 2022 roku?

Ile wyniesie koszt budowy domu w 2022 roku

W dobie pandemii oraz przy zakłóconym globalnym łańcuchu dostaw a także realnego zagrożenie pogłębienia się globalnego kryzysu gospodarczego wiele osób może mieć wątpliwości przed podjęciem decyzji o budowie domu. Mowa tutaj przede wszystkim o kosztach inwestycyjnych jakie nalezy ponieść aby w możliwie jak najkrótszym okresie czasu wybudować dom. Warto zatem wiedzieć jakie są przybliżone koszty budowy domu w 2022 roku oraz od czego te koszty są uzależnione.

Od czego uzależnione są koszty budowy domu?

Na dobrą sprawę nie da się jednoznacznie określić stałego kosztu budowy domu. Przykładowo chcąc wybudować dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych znacznie wyższy będzie koszy wybudowania go w dużym mieście np. na peryferiach Warszawy lub Wrocławia, inny będzie na przykład na Pomorzu bądź na Mazurach oraz znacząco inny będzie na prowincji. Stanowi to podstawową różnicę w koszcie budowy domu – lokalizację, która w różnych regionach Polski może się od siebie znacząco różnić.

koszt budowy domu 2022

Do pozostałych kosztów jakie należy doliczyć do budowy domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych są:

  • rodzaj użytych materiałów do budowy w stanie surowym – mowa tutaj o podstawowych elementach tworzących dom w stanie surowym gdzie wyższa jakość idzie przeważnie w parze z wyższą ceną;
  • elementy wykończenia – mowa tutaj o kosztach zakupu oraz instalacji takich elementów jak meble, farba do ścian oraz sufitów, wyposażenie wnętrz, okna, drzwi itp.;
  • elementy elewacji oraz instalacje wewnętrzne – mowa tutaj o systemie rynnowym, instalacji elektrycznej, wodnej, gazowej itp.;
  • dodatkowe elementy – jeśli jest budowany dom jednorodzinny konieczne należy doliczyć koszt budowy lub montażu takich elementów jak panele słoneczne, brama wjazdowa, garaż, ogrodzenie itp.;
Zerknij na:  Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Jak widać oprócz zakupu działki budowlanej oraz lokalizacji do kosztów budowy domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych wlicza się wiele dodatkowych elementów, które są niezbędne by dany dom mógł zostać oddany do użytku.

Ile w praktyce może kosztować wybudowanie domu o powierzchni 100 metrów?

By określić ile w praktyce może kosztować wybudowanie domu w tym roku do założenia dobrze jest przyjąć chęć wybudowania domu jednorodzinnego parterowego o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Na samym początku należy wliczyć koszt zakupu działki oraz ewentualnie koszt uzbrojenia jej – założenie wody, prądu oraz gazu. Taki koszt może wynieść między 50.000 a nawet 1.000.000 złotych w zależności od lokalizacji. Średnio taki koszt to ok. 120.000 złotych.

Następnie należy wziąć pod uwagę koszt stworzenia projektu takiego domu. Istnieją w sieci oraz u różnych deweloperów robocze i gotowe projekty do 1500 złotych jednak chcąc odpowiednio dopasować budowę domu do swoich potrzeb należy przyjąć średni koszt stworzenia projektu domu ok. 10.000 złotych. Następnie można przejść do budowy właściwej w stanie surowym. Tutaj lokalizacja nie ma aż tak dużego znaczenia bowiem materiały kupowane od sprawdzonych producentów w całej Polsce są w podobnych cenach. Średnio koszt budowy domu w stanie surowym to ok. 80.000-110.000 złotych.

Następnie konieczne będzie doliczenie kwoty podciągnięcia instalacji wewnętrznych oraz wykończenie oraz wyposażenie domu. Taki koszt przy optymalnym budżecie może wynieść pomiędzy 60.000 a 75.000 złotych. Na sam koniec warto też doliczyć koszty transportu materiałów na plac budowy, koszty ekipy budowlano-remontowej, koszty związane z energią potrzebną do uruchomienia maszyn czy też koszt zużytej wody do budowy. Tutaj koszty mogą sięgać ok. 20.000-25.000 złotych za całość.

Zerknij na:  Kolor wkracza do wnętrz – jak dopasować barwę ścian do mebli? Poradnik

Czy budowa domu w 2022 roku jest opłacalna?

Podsumowując koszt budowy domu parterowego jednorodzinnego do powierzchni 100 metrów kwadratowych jako średnia dla całej Polski może wynosić w granicach 319.000-350.000 złotych. Warto jednak mieć na uwadze, iż są to wyliczenia względne gdyż wszystko zależy od powierzchni działki budowlanej (i faktu jej posiadania bądź nie), wielkości miasta lub wsi gdzie się ona znajduje, bliskości dużych ośrodków miejskich czy też dróg i autostrad. Wówczas koszty budowy mogą znacząco wzrosnąć.

Odpowiadając na powyższe pytanie można stwierdzić, iż pomimo ogólnej niezadawalającej sytuacji ekonomicznej na świecie budowa domu wciąż jest jak najbardziej opłacalna. Koszt budowy domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych w porównaniu z poprzednimi latami nie wzrósł ani nie spadł znacząco. Dzięki temu można mieć pewność, iż w najbliższym czasie koszty budowy domu nie będą wymagały odłożenia w czasie czy też całkowitej rezygnacji z powodu zbyt małej liczby środków na tego rodzaju inwestycję.

Dodaj komentarz