Jak zbudować domek narzędziowy z płyt OSB?

Jak zbudować domek narzędziowy z płyt OSB

Posiadacze domów z ogrodem lub działkowcy często borykają się z brakiem miejsca na składowanie różnego rodzaju narzędzi ogrodowych czy środków ochrony roślin. Często tego rodzaju akcesoria przechowywane są w wielu miejscach, przez co bardzo często się zdarza, że wraz z nadejściem sezonu ogrodowego musimy poświęcić sporo czasu na ich odnalezienie, zanim będziemy mogli się cieszyć relaksem na świeżym powietrzu. Rozwiązaniem tego problemu może być domek z płyt OSB, gdzie w jednym miejscu będziemy mogli przechowywać narzędzia ogrodnicze i akcesoria grillowe. Jakie wybrać materiały oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas jego budowy dowiecie się z niniejszego artykułu.

Domek z zestawu czy własnej konstrukcji?

W sklepach i marketach budowlanych dostępnych jest wiele rodzajów gotowych domków, które wystarczy zmontować zgodnie z dołączoną do nich instrukcją. Rozwiązanie takie na pewno ma swoje plusy, jeśli chodzi o czas montażu. Budowa domku z zestawu zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż gdybyśmy zdecydowali się na wykonanie go samodzielnie. Wymaga również mniejszego doświadczenia w zakresie prac remontowo-budowlanych.

Z tego rodzaju zadaniem powinien poradzić sobie każdy. Jednak, jeżeli mamy choć trochę smykałki do majsterkowania, a przy tym chcemy się cieszyć domkiem idealnie dopasowanym do naszych potrzeb w zakresie rozplanowania wieszaków, układu pomieszczeń wewnątrz domku lub jego wymiarów i kształtu, który często może być niestandardowy z uwagi na brak wolnego miejsca na działce lub z chęci zagospodarowania konkretnej przestrzeni, to powinniśmy się zastanowić nad domkiem z płyt OSB wykonanym według własnego projektu. Dzięki temu będziemy dysponowali magazynkiem idealnie dopasowanym do naszych potrzeb.

Zerknij na:  Lakierowanie mebli krok po kroku – jak lakierować meble?

Jak zbudować na działce domek z płyt OSB?

Żeby proces budowy domku przebiegał jak najsprawniej, a przy tym sama konstrukcja była trwała i solidna, a także odporna na warunki atmosferyczne dobrym materiałem budowlanym może być płyta OSB. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płyt w tym takie, które z powodzeniem możemy wykorzystać do przygotowania konstrukcji nośnej, które dodatkowo mogą być stosowane w miejscach, gdzie występuje podwyższona wilgotność. Płyta OSB ma również tę zaletę, że jest łatwa w obróbce. W celu ułatwienia sobie pracy możemy zamówić formatki docięte na konkretne wymiary, co w dużej mierze ułatwi nam prace podczas montażu. Płyty OSB możemy docinać zarówno piłą ręczna jak i za pomocą elektronarzędzi np. wyrzynarką, w związku z powyższym jest to idealny materiał na tego typu konstrukcje.

Zanim przystąpimy do budowy domku narzędziowego z płyt OSB konieczne jest przygotowanie podłoża, na którym zostanie on posadowiony. Domek powinien stanąć na betonowej wylewce lub równo ułożonych płytach chodnikowych. Pamiętajmy o wypoziomowaniu podłoża, wtedy będzie nam łatwiej postawić całą konstrukcję. Następnie należy na podłożu rozmieścić legary z kątówek, które wcześniej powinny zostać zakołkowane do podłoża. Na legarach tych następnie należy przykręcić podłogę wykonaną z płyt OSB. Ściany boczne można wykonać bezpośrednio z płyt OSB lub zbudować konstrukcję z desek, do której zostaną przykręcone płyty OSB.

Konstrukcja dachu domku narzędziowego może również zostać wykonana z płyt OSB. Podczas budowy dachu należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku, tak żeby mogła swobodnie z niego spływać woda oraz odpowiednim zabezpieczeniu, np. papą.

Zerknij na:  Przygotowanie ścian do malowania - wszystko co powinieneś wiedzieć

O czym warto pamiętać projektując domek narzędziowy z płyt OSB

Projektując domek narzędziowy na działkę z płyt OSB pamiętajmy, o wycięciu otworu na drzwi oraz zainstalowaniu zamka lub kłódki. Dzięki temu nasze narzędzia będą odpowiednio zabezpieczone przed dostępem niepowołanych osób. Jeżeli chcemy, żeby wygląd naszego domku z płyt OSB był bardziej estetyczny, oraz funkcjonalny możemy pomyśleć o zainstalowaniu okna oraz poprowadzeniu instalacji elektrycznej. Właściwości płyty OSB pozwalają na wiercenie w niej otworów czy wkręcanie wkrętów, w związku z powyższym poprowadzenie instalacji elektrycznej nie będzie wymagało dużego zakresu prac przygotowawczych. Wystarczy wkrętarka oraz zestaw uchwytów do mocowania przewodów oraz kontakty i przełączniki natynkowe. Pamiętajmy, żeby wszystkie prace elektryczne zlecić osobie z uprawnieniami, jeżeli nie mamy w tej kwestii doświadczenia i nigdy tego nie robiliśmy. Jest to bardzo istotne dla naszego bezpieczeństwa.

Budowa domku na działkę z płyt OSB może dać nam dużo satysfakcji, a dodatkowo, jeżeli podczas jego montażu oraz budowy trzymaliśmy się wyżej wymienionych wskazówek to tego rodzaju konstrukcja powinna nam posłużyć przez wiele lat.

 

Tekst na podstawie: https://aninbud.pl/

Dodaj komentarz