Każda osoba budująca dom ma przed sobą wiele decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest kwesta deskowania dachu. Czy warto zdecydować się na tą metodę ? Jakie są jej największe zalety ?
Czym jest deskowanie dachu?
Na początek zajmijmy się wyjaśnieniem, czym jest deskowanie dachu. Deskowanie dachu oznacza zamontowanie sztywnego pokrycia z desek na krokwiach dachu. Deski w następnych etapach pokrywa się papą lub membraną. Do tak przygotowanego podłoża montuje się właściwe pokrycie dachowe czyli np. dachówki. Deskowanie wykonuje się głównie w celu wzmocnienia konstrukcji całego budynku. Zabieg ten jest polecany głównie w przypadku połaci o niższym kącie nachylenia. Warto mieć świadomość, że jest to inwestycja, która generuje dość wysokie koszty.
Jakie są największe zalety deskowania dachu?
Jedną z największych zalet wykonania deskowania dachu jest poprawienie sztywności i wzmocnienie konstrukcji budynku. Deskowanie niejako „zbiera” cały budynek powodując, że jest on stabilniejszy i konstrukcja jest mocniejsza. Jest to szczególnie ważnie w przypadku wystąpienia nagłych i gwałtownych zjawisk atmosferycznych jak na przykład wichura, czy silne opady śniegu czy też gradu. Kolejnym z powodów, dla których warto zdecydować się na wykonanie deskowania dachu jest izolacja akustyczna budynku. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu mniej dźwięków z zewnątrz dostaje się do środka budynku. Jest to szczególnie doceniane przez właścicieli posesji znajdujących się np. przy ruchliwych ulicach czy tez takich położonych w centrach miast lub aglomeracji turystycznych.
Poza izolacją akustyczną deskowanie pełni też w pewnym stopniu funkcję izolacji termicznej. Dzieje się tak dlatego, że każda dodatkowa warstwa pokrycia dachowego zapobiega utratom ciepła z budynku. Deskowanie jest również jedną z najskuteczniejszych barier dla gryzoni. Ten aspekt będzie istotny dla osób zamieszkujących tereny wiejskie lub sąsiadujące z lasem. Istotny z punktu inwestora może być też fakt, iż wykonanie deskowania pozwala na położenie właściwego pokrycia dachowego w późniejszym czasie – nawet kilka tygodniu lub miesięcy później. Posiadanie takiego zapasu czasowego na budowie jest ważne.
Czy deskowanie ma też jakieś wady?
Jak każda z metod, deskowanie oprócz licznych zalet posiada także kilka wad. Jedną z największych wad jest fakt, że deskowanie znacznie zwiększa wagę pokrycia dachowego. W związku z tym musimy mieć pewność, że więźba dachowa jest prawidłowo zaprojektowana i silna. To z kolei może wiązać się z koniecznością zastosowania mocniejszych materiałów i większej ich ilości, co w przyszłości będzie generowało zwiększenie kosztów całej inwestycji. Dodatkowo, wykonując deskowanie dachu, należy wykonać szczelinę wentylacyjną, która zapobiega wilgoci i pleśnieniu innych warstw. Wykonanie szczeliny wentylacyjnej przez niedoświadczonego pracownika lub niezgodnie ze sztuką budowlaną może powodować konieczność wymiany warstw w przyszłości. Dodatkowo narazi nas to na zagrożenia zdrowotne.
Jaki materiał jest wykorzystywany do deskowania dachu?
Deskowanie można wykonać na całym dachu, lub jedynie na jego części. Najbardziej istotną kwestią jest to, jakiego materiału użyjemy. Najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane jest suche i zaimpregnowane ciśnieniowo drewno. Najtańszą opcją jest wybór desek sosnowych lub świerkowych czy też gładkich desek, które są montowane na pióro-wpust. Wielu inwestorów decyduje się także na użycie płyt OSB lub MPF, które mocuje się na śruby lub gwoździe. Niezwykle istotnym materiałem jest też papa dobrej jakości czyli taka, która nie będzie się fałdować.
Kiedy deskowanie dachu jest konieczne, a kiedy jedynie zalecane?
Decyzja o zastosowaniu deskowania dachu zależy tylko i wyłącznie od inwestora. Istnieje tylko jedna sytuacja, w której wykonie deskowania jest konieczne- pokrycie dachu gontem bitumicznym lub papą. W przypadku tej opcji nie ma możliwości zrezygnowania z deskowania. Deskowanie jest zalecane w przypadku dachów o niskim kącie nachylenia czy też dachów dwuspadowych. Jest zalecane w takich przypadkach, ponieważ powala na stabilizację ścian szczytowych budynku. Warto również mieć świadomość, że jednym z głównych zadań deskowania jest przenoszenie poziomych sił równomierne po całej konstrukcji, czyli np. równomierne rozłożenie nacisku podczas gwałtownej wichury.
Podsumowując, deskowanie dachu to metoda polegająca na zamocowaniu drewnianych desek do krokwi dachu, w celu wzmocnienia konstrukcji czy też zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Metoda to posiada szereg zalet i jest bardzo chętnie wykorzystywana przez inwestorów.
Najnowsze komentarze