Przygotowanie ścian do malowania – wszystko co powinieneś wiedzieć

Przygotowanie ścian do malowania - wszystko co powinieneś wiedzieć

Po co przygotowywać ściany do malowania?

Wydawać by się mogło, że przygotowywanie ścian do malowania jest czynnością trudną i skomplikowaną. Okazuje się jednak, że to błędne stwierdzenie. Postępując zgodnie z zasadami profesjonalnego szpachlowania czy gruntowania możemy być pewni, że wszystko pójdzie po naszej myśli i unikniemy wystąpienia niechcianych efektów pod koniec pracy, a także zaoszczędzimy czas. Na początek warto wszystko dokładnie przemyśleć i zaplanować, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i materiały. To już połowa sukcesu. Potem należy już tylko zabrać się do pracy, by nadać ścianom gładki i estetyczny wygląd.

Potrzebne materiały i sprzęt

Zanim rozpoczniemy bezpośrednie przygotowanie ścian do malowania, należy dokładnie przemyśleć, czego potrzebujemy, aby sprawnie przeprowadzić cały proces. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zamieszania i straty czasu w późniejszych etapach pracy. Ważnym krokiem jest oczywiście zastanowienie się, jaki kolor będzie odpowiedni do wystroju pomieszczenia. Wybór farby powinien opierać się nie tylko na naszych osobistych upodobaniach i gustach – trzeba także wziąć pod uwagę to, czy nowa barwa ścian nie będzie gryzła się z kolorem mebli i dodatków. Ponadto warto pamiętać o tym, że nie każdy kolor będzie odpowiedni do danego pomieszczenia – salon na przykład jest miejscem spokoju i relaksu, dlatego powinniśmy unikać w nim jaskrawych, pobudzających kolorów takich jak czerwony. W kuchni i jadalni natomiast nie sprawdzą się odcienie niebieskiego, ponieważ barwa ta obniża apetyt.

Zerknij na:  Projekt: tynk dekoracyjny. Do jakich wnętrz pasuje i jak go położyć?

jak malować siane w mieszkaniu

Wśród przydatnych rzeczy podczas przygotowywania ścian pod malowanie powinny znaleźć się:

  • szpachla naprawcza wraz z elastyczną łopatką oraz papier ścierny do uzupełniania ubytków,
  • mydło malarskie i gąbka przydatne na etapie mycia ścian,
  • szeroki nóż, skrobak parowy, zdzierak rotacyjny lub specjalny roztwór jeśli w pomieszczeniu jest tapeta, której chcesz się pozbyć,
  • szlifierka oscylacyjna jeśli na ścianach widnieje powłoka starej farby,
  • grunt, jeśli to konieczne – aby sprawdzić, czy musisz gruntować ścianę, przesuń po niej suchą dłonią. Jeśli zostaje na niej ślad po gipsie, nastaw się na zakup gruntu.

Do samego malowania przydadzą ci się:

  • kuweta na farbę,
  • wałek, pędzel,
  • kij teleskopowy,
  • farba,
  • folia malarska,
  • taśma malarska,
  • ubranie robocze,
  • rękawice.

Zadbaj także o odpowiednią temperaturę powietrza w pomieszczeniu, by uniknąć zbyt wolnego lub zbyt szybkiego wysychania warstwy na ścianach. Odpowiednia temperatura to pomiędzy 10 a 28 stopni Celsjusza.

Przygotowanie ścian do malowania

Przygotowanie ścian do malowania nie jest wcale trudne, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Nieodpowiednie podejście może nie tylko wydłużyć proces samego malowania, ale także wywołać szkody, które trudno będzie potem naprawić.

Usuwanie starej farby lub tapety

W przypadku malowanych już wcześniej ścian należy przeprowadzić test przyczepności farby. Potrzebujesz do tego taśmy malarskiej. Przyklej kawałek do ściany i zerwij – jeśli zostają na niej kawałki farby, konieczne będzie usunięcie powłoki za pomocą szlifierki oscylacyjnej. Tapet można się pozbyć na wiele sposobów, używając do tego różnych przyrządów, takich jak szeroki nóż do zdzierania tapet lub zdzierak rotacyjny, gorąca woda i gąbka czy specjalny roztwór.

Zerknij na:  Beton architektoniczny na ścianie. W jakich wnętrzach go zastosować?

Szpachlowanie

Jeśli w ścianie znajdują się otwory po gwoździach czy jakiekolwiek ubytki, należy dokładnie umyć je za pomocą mydła malarskiego, a następnie wypełnić je szpachlą i zostawić do wyschnięcia. Następnie przy użyciu gruboziarnistego papieru ściernego trzeba zetrzeć wypukłe pozostałości.

Szlifowanie

Ściany szlifuje się w celu wygładzenia i wyrównania powierzchni. Zabieg ten sprawia, że pozostałości starej farby zostają usunięte oraz zapewnia lepszą przyczepność dla nowej warstwy. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku drobnoziarnisty papier ścierny.

Mycie

Mycie ścian usuwa wszelkie pozostałości poprzednich etapów przygotowywania, które mogą osłabić strukturę farby i uniemożliwić jej przyczepianie się do podłoża. Do tłustych plam przyda się detergent, a do grzybów i pleśni – preparat grzybobójczy. Do wyczyszczenia całych ścian użyj mydła malarskiego.

Gruntowanie

Etap ten powinien zostać przeprowadzony dopiero po wcześniejszym szpachlowaniu oraz w przypadku, gdy chcemy pomalować ścianę po raz pierwszy. Należy pamiętać, że jedynie suchy tynk nadaje się do gruntowania.

Zabezpieczenie pomieszczenia

Do tego potrzebne będą folia i taśma malarska. Folią należy osłonić podłogę i wszystkie meble znajdujące się w pomieszczeniu, by zapobiec przypadkowemu zachlapaniu ich farbą. Taśmą zaklej gniazdka, włączniki światła i inne miejsca, które również mogłyby się pobrudzić.

Malowanie

Tak przygotowane ściany stanowią już odpowiednią powierzchnię do nakładania koloru. Wszystkie przeprowadzone wcześniej zabiegi zapewnią gładki i suchy efekt po malowaniu, a także zapobiegają wystąpieniu niechcianych efektów związanych z technicznymi właściwościami farby.

Zerknij na:  Jak zbudować domek narzędziowy z płyt OSB?

Dodaj komentarz